Kelemen Hunor szerint újraindíthatja a Romániában elakadt egyházi ingatlan-visszaszolgáltatási folyamatot az Egyesült Államok kongresszusi bizottságának a múlt héten elfogadott számonkérő határozata.
Kelemen emlékeztetett rá, néhány hete azért utazott Amerikába, hogy tárgyalópartnereit meggyőzze: a biztonsághoz az emberi, a kisebbségi jogok és a tulajdonjog tiszteletben tartása is hozzátartozik. „Bizakodásra ad okot, hogy a reakció ennyire gyors volt – jelentette ki az RMDSZ elnöke. – Bízom benne, hogy reális jelentés kerül a kongresszus elé, és remélem, hogy ennek hatására újraindul a restitúció” – tette hozzá, majd azt hangsúlyozta: Romániát most a legfontosabb szövetségese kéri számadásra. Hozzátette, hinni szeretné, hogy ez számít. Arra a kérdésre, hogy felülírhatják-e az Egyesült Államok geopolitikai érdekei a számonkérés szempontjait, Kelemen optimizmusának adott hangot. A romániai magyar történelmi egyházak az elmúlt 25 év alatt a kommunizmus idején államosított ingatlanaik csak mintegy felének tulajdonjogát kapták vissza, de ténylegesen egyharmaduk került a használatukba.



