Nem szállítják Várpalotára a zagyvaszántói azbesztet – ismertette a kormány döntését Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az M1 csatornán tegnap.
Mint megírtuk, a lőrinci és Zagyvaszántó határán lévő egykori cementgyár területének azbesztmentesítését májusban kezdték meg. Az intézkedés nem tűrt halasztást, mivel a környéken egyre több mellhártya- és tüdődaganatos betegséget diagnosztizálnak. Huszonnyolc embernél mutattak ki azbeszt okozta súlyos betegséget 2007 óta, közülük tizennégyen már meghaltak. A selypi cementgyárat két éve kezdték bontani, a veszélyes anyag a robbantások miatt jutott a levegőbe. A kivitelező korábban azt a tájékoztatást adta, hogy a hulladék elszállítása előtt felületmegkötő vegyületet használnak, ami meggátolja az azbeszt porzását, amit szigetelt kazettákban szállították volna a Várpalotához tartozó Inota határába.



