Változtatnak a kampány szabályozásán

„Az alapkoncepció jó, mert tisztességes versenyt biztosít az induló pártoknak”

Belföld
  • 2015.04.16. - 11:04

Gulyás Gergely (Fidesz) szerint módosítani kell a kampányfinanszírozási törvényt. Mirkóczki Ádám (Jobbik) a tapolcai választás kapcsán a parlamenten kívüli pártokat támadta.

tapolca-valasztas
Egy a tizennyolcból: az Apostoli Magyar Királyság nevű szervezet (Fotó: Csudai Sándor)

Az állami támogatással történt visszaélések kiszűrése érdekében szükség van a kampányfinanszírozási törvény módosítására – mondta lapunknak Gulyás Gergely (Fidesz), az Országgyűlés alelnöke. Kifejtette, a szabályozás alapkoncepciója jó, hiszen tisztességes versenyt, esélyegyenlőséget biztosít a választásokon induló jelölteknek és pártoknak, így azon nem kell változtatni. Gulyás Gergely hozzátette, a választási törvény módosítására nincs szükség.

Mirkóczki Ádám (Jobbik) tegnap kijelentette, a tapolcai időközi országgyűlési választáson nagyszámú „kamupárt, kamujelölt” vett részt. Arra is kitért, a nem parlamenti pártok tizennyolc tapolcai jelöltjére érkezett szavazatok együtt többet tesznek ki, mint az első jobbikos és a második fideszes helyezett közötti különbség. Úgy vélekedett, a rendszer összezavarja a választópolgárokat, és sok százmillió forintos kiadást jelent. A jobbikos politikus kifejtette, a nem parlamenti pártok által indított tapolcai jelöltek tizennyolcmillió forintba kerültek az adófizetőknek. Mint folytatta, a tavalyi választáson három és fél milliárd forint állami támogatás ment el az ilyen jelöltek kampányára. Emlékeztetett, a 2014-es választások után nyolc „kamupárt” sértette meg a számviteli és az áfatörvényt, egyikükkel szemben pedig büntetőeljárás is indult.
Egy neve elhallgatását kérő szakértő lapunknak azt mondta, furcsállja a Jobbik parlamenten kívüli pártokat támadó álláspontját, hiszen ők is csak 2010-ben jutottak be az Országgyűlésbe. „Mintha elfelejtették volna, hogy 2006-ban Tapolcán mindössze 2,16 százalékot kapott a MIÉP–Jobbik jelöltje” – tette hozzá.
Emlékeztetett, az Állami Számvevőszék többször is talált hibát a Jobbik gazdálkodásában.

A tapolcai választás huszonkét jelöltjéből több független induló csak hat-nyolc szavazatot kapott, de például Szepessy Zsoltra (Összefogás Párt) is csak negyvennégyen voksoltak.

A kampányfinanszírozási szabályozás szerint az állam az egyéni indulóknak egymilliós támogatást nyújt, a kampányra összesen ötmilliót költhetnek. A jelöltek kártyát kapnak a költségeik fedezésére, erről pénzt nem vehetnek fel, és kiadásaik ellenértékéhez csak számla ellenében juthatnak. A kiadásokkal el kell számolniuk, amit a kincstár ellenőriz. Aki nem vagy rosszul számol el, az a felvett támogatás legfeljebb kétszeresét köteles visszafizetni. Annak a jelöltnek, aki nem kapta meg a szavazatok legalább két százalékát, vissza kell fizetnie az állami támogatást.

Reklám