Egységes lenne a joggyakorlás az állam földjein

Gazdaság
  • 2015.03.18. - 16:35

Az állami földvagyon kezelésével összefüggő egyes törvénymódosításokról vitázott tegnap az Országgyűlés.

Bitay Márton, a Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős államtitkára elmondta, a módosítások célja, hogy valamennyi állami tulajdonba tartozó vagy oda kerülő föld egységes tulajdonosi joggyakorlás és egységes hasznosítási elvek mentén tartozzon a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) tulajdonosi joggyakorlása alá. Az NFA vagyoni körét úgy szeretnék szélesíteni, hogy ide kerüljön minden mező- és erdőgazdálkodásra használt állami földterület. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy ez nem okoz érdeksérelmet az egyes speciális, például honvédelmi célra használt területeknél. A módosítással átláthatóbban szabályozzák majd a nemzeti földalapba tartozó földrészletek hasznosítási formáit. Új lehetőségként biztosítják, hogy a szociális szövetkezetek közfoglalkoztatási célra nyilvános pályáztatás nélkül kaphassanak ingyenesen használható állami földeket – hangsúlyozta az államtitkár. Hozzáfűzte, a javaslat az önkormányzatok számára is biztosítja az állami földek hasznosítását a közfoglalkoztatásra és szociális földprogramra.

Az MSZP-s Gőgös Zoltán helyénvalónak nevezte azt az elképzelést, hogy a szociális szövetkezetek ingyen kaphassanak állami földeket közfoglalkoztatási célra. A szocialisták arra viszont nem látnak garanciát, hogy az NFA a jelenlegi apparátusával képes lesz a természetvédelmi területek kezelésére. A Jobbik szerint aggályos, hogy az állami földek egységes vagyonkezelés alá kerüljenek.
Reklám