Hende: Stabilitásra van szükség a Nyugat-Balkánon

Horvátországban tárgyalt a honvédelmi miniszter

Külföld
  • 2015.02.13. - 00:01

Macedónia és Montenegró uniós törekvéseiről, a terrorizmus fenyegetéséről, valamint a szlovén és a balti légtér védelméről is egyeztetett Zágrábban Hende Csaba horvát kollégájával.

Horvátország és Magyarország egyetért abban, hogy fontos a Nyugat-Balkán stabilitása - mondta a távirati irodának Hende Csaba honvédelmi miniszter, aki csütörtökön Zágrábban folytatott tárgyalásokat Ante Kotromanovic horvát nemzetvédelmi miniszterrel. A magyar tárcavezető elmondása szerint nagy figyelmet szenteltek Montenegró európai uniós csatlakozási esélyeinek, továbbá Macedónia ez irányú törekvéseinek. Hozzátette: egyetértettek abban, hogy a NATO bővítése indokolt ezen országok tekintetében. „Beszéltünk az Iszlám Állam jelentette fenyegetésről, különös tekintettel a balkáni térségből oda harcolni jelentkező személyekről és azokról a problémákról, amelyeket ez okoz” – mondta Hende Csaba. A miniszter ismertette horvát kollégájával a szlovén légtérvédelemmel kapcsolatban eddig szerzett tapasztalatokat. Magyarország tavaly október 5. óta az olaszokkal közösen látja el ezt a feladatot. „Szót váltottunk a balti államok légterének védelméről, amelyet idén ősztől négy hónapon keresztül Magyarország lát majd el, ez elsősorban légi rendészeti tevékenységet, egyfajta felügyeletet, ellenőrzést jelent” - tájékoztatta az MTI-t Hende Csaba. Hozzátette: megvitatták a közös pilótaképzés esélyeit is, és kitértek a tárgyalásokon a különleges műveleti erők közötti még szorosabb együttműködésre is.Pénteken Hende Csaba miniszter és munkatársai ezeket az alakulatokat fogják meglátogatni Horvátországban és egy bemutatón is részt vesznek.
Reklám