Markó Attila: Magyarország nem engem, hanem az ügyemet védi

Határon túl
  • 2015.02.10. - 16:51

Cáfolta a kolozsvári Krónikának Markó Attila RMDSZ-es képviselő, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő személyes védelmét élvezné Magyarországon az ellene zajló romániai ügyészi eljárás során.

Nem célszerű alkudozni arról, amit a törvények kötelező módon előírnak – jelentette ki kedden Robert Cazanciuc román igazságügyi miniszter azzal kapcsolatban, hogy a román ügyészség látókörébe került Markó Attila romániai parlamenti képviselő Magyarországon tartózkodik.

A miniszter újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: nem tudja, hol van Markó Attila, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) parlamenti képviselője, és csak akkor lehet tárgyalni (a kiadatásáról), ha az álláspontok szigorúan a törvényen alapszanak. Hozzátette: bármely európai állam köteles az európai szabványok szerint eljárni, amennyiben egy másik tagállam részéről kérelem fogalmazódik meg.

A minisztert azzal kapcsolatban kérdezték, hogy Eugen Iordachescu, a Mikó-perben tavaly felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt és egy másik restitúciós ügy miatt az ügyészség látókörébe került Markó Attila ügyvédje hétfőn kijelentette: védence Budapesten tartózkodik, és Orbán Viktor miniszterelnök védelmét élvezi.

„Ez egy szerencsétlen megfogalmazás az ügyvéd részéről. Természetesen nem személy vagy személyek, hanem az ügy mellett áll ki Magyarország. Ezt ugyan ki is fejtette az ügyvéd, de szerencsétlenül indított, ezért tekerték ki” – fejtette ki a Krónika kérdésére Markó. Hozzátette: a kiállás és a támogatás az ügyre, azaz a Mikó-per strasbourgi előkészítésére vonatkozik.

Mint ismeretes, Markó két bűnvádi eljárásban is érintett. Tavaly jogerősen három év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték, mivel a bíróság szerint a restitúciós bizottság tagjaként jogellenesen döntött a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatásáról a református egyháznak.

Emellett azzal gyanúsítják, hogy 2011-ben a restitúciós testület tagjaként közreműködött abban, hogy egy bukaresti telek után törvénytelenül, valós árának háromszorosát fizessék ki kárpótlásként egy igénylőnek. Emiatt a DNA kérte a képviselőháztól Markó letartóztatásának jóváhagyását, aminek az alsóház eleget is tett. Markó ugyanakkor már bizonyította, hogy nem is vett részt az ominózus ülésen.

Ügyvédje szerint Magyarország azért biztosít számára védelmet, mert úgy értékelik, sérül a méltányos igazságügyi eljáráshoz való joga, és a Székely Mikó Kollégium újraállamosítását is felróják Romániának. A jogász szerint Budapest úgy értékeli, a Mikó-ügyben egyrészt a tulajdonhoz való jog sérült, másrészt a méltányos igazságügyi eljáráshoz való jog. Egyúttal felszólítja a romániai illetékeseket, ne államosítsák az iskola épületét.

Reklám