Búcsú Hankiss Elemértől

A világban az egyik legismertebb tudósunk volt

Kultúra
  • 2015.02.02. - 15:19

Utolsó útjára kísérték szombaton a Farkasréti temetőben Hankiss Elemér szociológust, irodalomtörténészt, a Magyar Televízió korábbi elnökét, aki rövid, súlyos betegség után, 86 éves korában hunyt el január 10-én.

Jordán Tamás 20150202
Balog Zoltán mellett Jordán Tamás (szemben) is emlékezett (Fotó: MTI - Szigetváry Zsolt)

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, aki lelkipásztorként búcsúztatta a tudóst, arról beszélt: „Hankiss Elemér annak az intellektuális fegyelemmel és játékos könnyedséggel kereső magyar értelmiséginek a mintaképe, akiben a tudásból soha nem lett értelmiségi gőg, a világpolgárságból gyökértelenség; belülről volt szabad.” A szociológust özvegye, Zétényi Lili „játszó, örökké gondolkodó, alkotó emberként” jellemezte, akinek „a munka volt az egója, vallása a tisztesség volt és a szabadság”. Lengyel László közgazdász, politológus azt mondta: „Hankiss Elemér a világban az egyik legismertebb tudósunk és gondolkodónk. Ő állandóan adott ennek az országnak, miközben ez az ország folyamatosan csak elvett tőle, legyen szó apja meghurcolásáról, és kamaszkori vagy későbbi üldöztetéseiről, segédmunkásságba kényszerítéséről vagy bebörtönzéséről.”

Reklám