Húszmillió forintra csökkentené az alkoholok jövedéki biztosítékát a Miniszterelnökséget vezető miniszter és parlamenti államtitkára. Lázár János és L. Simon László hétfőn nyújtotta be a parlamentnek az erről szóló törvénymódosító javaslatot.
Az alkoholok jövedéki biztosítékának ügye több állomást is megjárt az elmúlt hónapokban. Tavaly novemberben, az adótörvények elfogadásakor az Országgyűlés úgy döntött, az alkoholtermékek, a sör, a bor, a pezsgő, valamint a köztes alkoholtermékek forgalmazásánál a jövedéki biztosíték összegét 22 millióról 150 millió forintra emeli. Néhány héttel később, a 2015-ös költségvetést megalapozó törvénycsomag megszavazásakor azonban a képviselők módosítottak ezen és úgy határoztak, hogy a nettó árbevétel függvényében sávosan állapítják meg a biztosíték mértékét. Ám e sávos rendszer csak 2016. január 1-jén lépett volna hatályba, amiről a fideszes Gulyás Gergely azt mondta, hiba csúszott a törvénybe, ezért jogszabály-módosítást kezdeményezett, hogy a jövedéki biztosítékot a nettó árbevétel függvényében megállapító szabályozás 2016. január 1-je helyett már idén március 1-jén lépjen hatályba. Ezután viszont a Miniszterelnökség úgy reagált, mint az a most benyújtott javaslatuk indoklásában is olvasható, nem értenek egyet azzal, hogy az alkoholtermékek, a sör, a bor, a pezsgő és a köztes alkoholtermékek jövedéki biztosítékát a 2014. januári mértékhez képest megemeljék, így a Gulyás Gergely által javasolt sávos rendszert sem támogatják.




