Élhet a vétójogával hazánk abban az esetben, ha Magyarország számára előnytelenül alakulnak az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabad kereskedelmi megállapodással kapcsolatos tárgyalások.
Korábban a Magyar Hírlapot európai uniós néppárti források arról tájékoztatták, hogy Magyarországnak is származnak előnyei a kereskedelmi partnerségből. A tárgyalások kezdeti szakaszban vannak, a folyamat hosszú, de több tagország készíttetett már hatástanulmányokat. Becslések szerint az uniós GDP-t évente több mint 0,2 százalékkal bővítené a megállapodás, az Egyesült Államokba irányuló áru és szolgáltatások exportja akár 28 százalékkal is nőhet. Hazánk is profitálna az uniós bővülésből, elsősorban élelmiszer-ipari terméket exportálhatnánk a tengerentúlra. De látni kell, hogy a 2013-ban kezdődött tárgyalások döcögősen, nagyrészt titokban zajlanak. Cecilia Malmström, az EU külkereskedelmi biztosa utalt arra, hogy az Európai Bizottság hajlandó nyilvánosságra hozni az EP-képviselők számára a tárgyalásokkal kapcsolatos dokumentumokat. Fontos , hogy az amerikai élelmiszerexport károkat okozhat Európa mezőgazdaságának. Környezetvédő és civilszervezetek attól tartanak, nem lesz garancia arra, hogy az Egyesült Államokban engedélyezett hormon- és génkezelt élelmiszerek ne jussanak el Európába. A tárgyalások várhatóan februárban folytatódnak.



