Leszakadt Erdélytől Románia többi térsége

A szomszédos ország lakosságának egyötöde mélyszegénységben vagy annak határán éli mindennapjait

Külföld
  • 2015.01.06. - 16:21

Negyed századdal Nicolae Ceausescu kommunista diktátor kivégzése után Románia jelenlegi lakosságának egyötöde mélyszegénységben vagy annak határán tengeti mindennapjait – derült ki a bukaresti kormány egyik frissen összeállított jelentéséből.

Huszonöt év alatt is aligha lendült előre Románia, amelyet a nyolcvanas évek végére a kommunista országot irányító Nicolae Ceausescu szó szerint kiéheztetett, így nullázva le nemzetközi adósságait. A balliberális román kormány legfrissebb jelentése alapján az ország több mint négy és fél millió lakosát veszélyezteti az elszegényedés, mely leginkább az egyedül élő fiatalokat és idősebbeket, továbbá a cigányokat fenyegeti. A dokumentum kitér arra is, hogy a 2008-as gazdasági válság elmélyítette ezeket a gondokat, azaz 2012-ig nőtt a szegénységben élők száma. Ami a lakhely szerinti eloszlást illeti, vidéki környezetben háromszor több szegény ember él. A számítások szerint a vidéki lakosság mintegy negyven százalékát érinti a mélyszegénység vagy az elszegényedés veszélye. Három kiskorúból egy biztosan szegénységben él – ez vidéken eléri az ötven százalékot is –, viszont a 18 és 24 év közöttiek is jócskán érintettek. Földrajzi szempontból az északkeleti, valamint a délkeleti az ország legszegényebb térsége. A jelentés ugyanakkor rávilágít egy másik súlyos problémára: a munkahellyel rendelkező, az elszegényedés veszélyének kitett lakosok száma Romániában a legmagasabb az Európai Unión belül.

Reklám