A diplomácia sikerének nevezte Ferenc pápa az Egyesült Államok és Kuba között bekövetkezett fordulatot, miszerint több mint ötven év feszültség után a két ország normalizálni kívánja kapcsolatait.
Pietro Parolin szentszéki államtitkár elmondta, hogy a latin-amerikai térségből érkező pápa tudta, miként lehet elősegíteni a felek közötti távolság legyőzését és a közeledést. Kuba az egyetlen kommunista állam, amellyel a Vatikán soha nem szakította meg a diplomáciai kapcsolatokat.
A The Washington Post című napilap szerint a két ország közötti viszony enyhülése nem sokat változtat majd a kubai rezsim hatalomra formált igényén. Raúl Castro kubai elnök világos célja, hogy megőrizze saját és a kubai kommunista elit vezető szerepét, ehhez pedig van egy régi jó módszere: a totális kontrollal összhangban minimális gazdasági és politikai liberalizációs lépések engedélyezése.
A Süddeutsche Zeitung befolyásos liberális német napilap úgy vélte: miután a klíma- és a bevándorlási politikában is messze ható döntéseket hozott a kongresszus támogatása nélkül, a Kubával szemben beállt fordulat ismét azt mutatja, hogy második hivatali ideje vége előtt Barack Obama egy sor vitás ügy végére pontot akar tenni, szükség esetén akár egyedül is.
A Barack Obama által Kubával kapcsolatban bejelentett intézkedések az amerikai elnök jogkörébe tartoznak, így a Fehér Ház nem aggódik amiatt, hogy a kongresszus esetleg megpróbálja megakadályozni azokat – reagált John Earnest fehér házi szóvivő.



