A tavalyi szint alá csökkent az adósságunk

Törlesztési csúcs

Gazdaság
  • 2014.12.02. - 16:51

November végére a múlt évi szint, vagyis a GDP-arányos 79,4 százalék alá csökkent a teljes államadósság – mondta lapunknak Borbély László András, az Államadósság-kezelő Központ vezérigazgató-helyettese.

Hangsúlyozta, a múlt hónapi adósságcsökkentés oka, hogy csaknem ezermilliárd forintos adósságtörlesztés következett be, azaz abszolút értékét tekintve is csökkent az adósság. Az árfolyamtól függően várhatóan 35-37 százalék lesz a devizarészarány az adósságállományon belül az év végére – három évvel ezelőtt nagyjából fele-fele volt a deviza- és a forinthitel aránya –, ezzel jelentősen csökken az államadósság árfolyamkitettsége és a kockázata is. A kormány azt vállalta: 2014 végére 78,9 százalékra esik vissza a mutató, pedig a nyáron még új csúcsokat ostromolt a ráta: 85,1 százalék volt. Az új, uniós elszámolási metodika is életbe lépett, amelynek értelmében 76,9 százalékos rátával zárhatjuk ezt az esztendőt.
Reklám