A kormányzó jobbközép Polgári Platform (PO) szerezte meg a legtöbb képviselői helyet a vajdasági közgyűlésekben az egy hete rendezett lengyel helyhatósági választásokon a szombat éjjel nyilvánosságra hozott eredmények szerint. A hivatalos eredmények jelentősen eltérnek a szavazás napján készített közvélemény-kutatásoktól, és minden bizonnyal tovább fokozzák a voksok nehézkes számlálása kapcsán már megnövekedett belpolitikai feszültséget.
A választási bizottság (PKW) által nyilvánosságra hozott eredmények szerint a PO 179 helyet szerzett a vajdasági képviselőtestületekben, ami az összes képviselői hely (555) majdnem egyharmadát teszi ki.
Andrzej Olszewski, az exit pollokat készítő Ipsos szakértője érdekesnek nevezte a helyzetet. "Nem hiszek az ilyen mértékű hibában" - mondta Olszewski, aki szerint az eltérést az érvénytelen szavazatok magas száma okozta. Az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) vezette konzervatív blokk 169 helyet kapott, míg a kisebbik koalíciós partner, a vidéken nagy népszerűségnek örvendő Lengyel Parasztpárt (PSL) 159 helyet mondhat magáénak az említett önkormányzati szervekben. A szintén ellenzéki Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) 28 vajdasági képviselői posztot szerzett a PKW eredményei szerint.
A PKW utólag kijavította az éjjeli sajtóértekezleten eredetileg tévesen ismertetett mandátumszámot. A bizottság korábbi bejelentésében még azt közölte, hogy a PSL két mandátummal kevesebbet, a PiS ugyanennyivel több képviselői posztot kapott.
A bonyolult választási rendszer alapján a lengyelek múlt vasárnap a három szinten - községi, járási és vajdasági szinten - működő önkormányzati szervekbe mintegy 47 ezer tisztségviselőt, köztük 2500 polgármestert választottak.A választás alatt készített exit pollból még az derült ki, hogy a voksolást a PiS a szavazatok 31,5 százalékával nyerte, míg a Polgári Platform 27,3 százalékot, a parasztpárt pedig 17 százalékot szerzett. A végeredmény tehát jelentős eltérést mutat a szavazófülkéket elhagyók megkérdezésével készült közvélemény-kutatásoktól.
A szavazatok összeszámlálása a vártnál jóval tovább húzódott, miután a választási bizottság (Ewa Kopacz miniszterelnök megfogalmazása szerint) "nem boldogult az elektronikus rendszerrel". Az informatikai problémára hivatkozva egyes pártok a választás megismétlését követelték, a választási bizottság pedig még pénteken testületileg lemondásra kényszerült. Ennek ellenére a bizottság még a november 30-án esedékes második forduló eredményeinek meghirdetéséig, azaz december elejéig poszton marad.
Bronislaw Komorowski lengyel elnök pénteken kizárta a választási rendszer megváltoztatását a 2015-ben esedékes elnök-, valamint parlamenti választások előtt.
Hamisnak és megbízhatatlannak minősítette a lengyel helyhatósági választások eredményeit Jaroslaw Kaczynski, a Jog és Igazságosság (PiS) elnöke. "Hamisnak és megbízhatatlannak, hogy azt nem mondjam, meghamisítottnak tekintjük (az eredményeket)" - mondta Katowicében Kaczynski. Hozzátette, hogy a pártja kerületi bíróságokhoz nyújt be választási panaszokat, és nemzetközi fórumhoz fordul, egyebek között az Európai Parlamenthez is.
A PiS és a szintén ellenzéki Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) politikusai vasárnapi nyilatkozataikban a választási törvény megváltoztatását, a most megválasztott önkormányzati testületek mandátumának lerövidítését, előre hozott helyhatósági választások meghirdetését követelik.
Forrás: MTI



