Meteoritról származhat a földi élet

Túlélte az űrutazást egy baktériumtörzs, és visszatérve szaporodni kezdett

Krónika
  • 2014.11.20. - 15:33

Kísérleti úton bizonyították orosz tudósok annak a lehetőségét, hogy az élet csíráit meteoritok hozhatták a Földre.

Alekszandr Szlobodkin, az Orosz Tudományos Akadémia Mikrobiológiai Kutatóintézetének munkatársa a moszkvai űrbiológiai és űr-orvostudományi konferencián hangsúlyozta: egy termofil, azaz hőkedvelő baktérium esetében sikerült demonstrálniuk, hogy egy meteorit felszínén a mikroorganizmus túlélhetné a légkörbe való bejutást. Elmondta, kísérletükben a Foton M4 műhold felületére két kisebb, többféle baktériumot, illetve mikroorganizmusokat tartalmazó bazaltkorongot erősítettek.

Az űreszköz repülését és visszatérését a Földre az egyik baktériumtörzs átvészelte, majd táptalajba helyezve a mikroorganizmusok szaporodni kezdtek – közölte Szlobodkin. Mi­után a Rosetta űrszonda leszállóegysége a héten szerves molekulákat talált a Csurjumov–Geraszimenko-üstökös légkörében, az űreszközök misszióját koordináló európai kutatók úgy nyilatkoztak, hogy a kométák vizsgálatával fény derülhet arra, hogy vajon ezek az égitestek hozták-e a Földre az élet keletkezéséhez szükséges organikus vegyületeket.
Reklám