Jó munkát végzett Közép-Európa, köztük Magyarország is a gázvezeték-hálózatok összekapcsolásával, illetve azok kétirányúsításával – véli az Amerikai Egyesült Államok nemzetközi energiaügyekért felelős különleges követe. Amos Hochstein szerint hazánknak és Horvátországnak is elemi érdeke, hogy az INA körüli vita rendeződjön.
Megváltoztatta az orosz–ukrán párbeszéd hangulatát az, hogy Ukrajna már Nyugat-Európából is kaphat földgázt, s ebben nagy szerepe volt hazánk infrastruktúra-fejlesztéseinek is – mondta Amos Hochstein egy tegnapi telefonos konferenciabeszélgetésen. Hozzátette: az ellátási források sokszínűsítése mellett gondolkodni kell az energiamix megváltoztatásán is, valamint azon, hogy mennyire finanszírozhatók az egyes fejlesztések. Üdvözölte ugyanakkor, hogy Moszkva és Ukrajna megegyezett a téli gázellátásról, de emlékeztetett a márciusban következő újratárgyalás fontosságára is. A Déli Áramlatról Amos Hochstein úgy vélekedik, hogy csak látszólagosan biztosít új ellátási útvonalat, de a forrás ugyanaz, vagyis orosz, ezért vitatható, hogy a döntés tisztán gazdasági-e. Magyarország és Horvátország természetes szövetségesek, kiváltképp, ha energiaügyekről van szó – válaszolt újságírói kérdésre Amos Hochstein. Szerinte ezért kár volna, hogy ha a horvát INA olajvállalat körül kialakult vita elfajulna, és a két ország jó kapcsolata véglegesen megromlana. Washington mindkét kormánynál közbenjár azért, hogy megegyezzenek a felek, bár a részvénycsomag eladásába nem avatkozik be. A szakember még idén szeretne találkozni a magyar féllel, s reméli, hogy jövőre jó eredménnyel folytatódik a tárgyalássorozat.



