Több mint tizenhat évvel a történtek után megkezdődik ma a Fővárosi Törvényszéken a négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantás miatt indított büntetőper, amelyben a több, egykor hazánkban elkövetett leszámolással összefüggésbe hozott Jozef Rohác az egyik elkövetőként áll ismét bíróság elé.

Feltételezett társa a kilencvenes évek olajügyeiből ismert, az utóbbi esztendőkben számos, korábban felderítetlen merénylet megbízójának tartott Portik Tamás.
A támadás célpontja vélhetően a szintén az olajos körökből jött, majd az alvilággal, ugyanakkor a rendőrséggel is jó kapcsolatban álló Boros Tamás lehetett. Vele együtt veszítette életét egy ugyancsak az olajos ügyekben járatos ügyvéd. A további áldozatok közt volt az egyik közeli üzlet dolgozója és egy járókelő. A detonáció több mint húsz embert megsebesített, többet súlyosan. A közvélekedés szerint Borosra azért haragudtak meg egykori üzlettársai, mert több terhelő vallomást tett rájuk a hatóságoknál. Más vélemények szerint a véres merénylet Borosnak is érdekében állhatott, és ő csak megrendezte a halálát, így tudta elhagyni Magyarországot, és jelenleg is él. Tény, hogy a holttestét nem sikerült egyértelműen azonosítani.
A robbantást a vád szerint Jozef Rohác csapata követte el. Egy közeli szállodában laktak a támadás előtt, majd a történtek után percekkel sietősen távoztak onnan. Rohác épp a merénylet után tűnt el, és aztán csaknem tízévnyi bujkálás után – a hivatalos verzió szerint – Prágában egy közúti ellenőrzésen fogták el. Társa volt Jozef Hamala, aki a távirányítású pokolgépet rejtő autót hamis papírokkal megvásárolta, majd leparkolta az Aranykéz utcában. Hamalát Rohác másik ügyében, a Fenyő János médiavállalkozó meggyilkolása miatt indított eljárásban is keresték a hatóságok, de a férfi évekkel ezelőtt eltűnt. Sokak szerint ő is egy merénylet áldozata lett a Felvidéken, a szlovák hatóságok azonban azt állítják, hogy korántsem bizonyos a halála.
Jozef Rohácot négy éve felmentették egy 1997-es budapesti merényletkísérlet ügyében, majd felvidéki otthonában, Léván vették őrizetbe újra. Először csak a Fenyő-gyilkossággal, majd az Aranykéz utcai merénylettel vádolták meg, de a hatóságok az ő számlájára írnák a Cinóberként ismert Domák Ferenc halálát is. Portik Tamást felbujtóként tizenegy év fegyházra ítélték nemrég egykori üzleti riválisa, Prisztás József meggyilkolásának ügyében. Az Aranykéz utcai merénylet vizsgálatában valószínűleg nyomozási alkuk is segítették a vádemelést, mert a Portikkal együtt az ügyben meggyanúsított érintetteket sorra engedték ki az előzetesből, s van köztük olyan is, aki még csak tanú sem lesz a perben.
Döcögős kezdés várható
Könnyen elképzelhető, hogy az Aranykéz utcai merénylet miatt ma kezdődő perben a tárgyalást elnapolják, ami az átfedések miatt valószínű. Mint megírtuk, a Kúria decemberben hirdeti ki döntését a Prisztás ügyben, amelyben a Fővárosi Ítélőtábla hatályon kívül helyezte az elsőfokú határozatot. A testület kimondta: mivel a Prisztás-, a Fenyő- és az Aranykéz-ügyben a vádlottak egyik köre azonos, ezért ezeket egy eljárásban kell tárgyalni. Polt Péter legfőbb ügyész jogorvoslati indítványt tett a történtek miatt, szerinte a táblabíróság félreértelmezte a jogegységi határozatot, mivel az csak olyan esetre ír elő egyetlen eljárást, amikor mindegyik bűntett elkövetője azonos. Polt szerint mivel Portikot minden ügyében felbujtással vádolták vagy gyanúsították, rá nem vonatkozhat a jogszabály. Kérdés, hogy a Kúria állásfoglalása előtt a Fővárosi Törvényszék belevág-e érdemben az Aranykéz utca perének tárgyalásába.



