Kína, Hongkong, Azerbajdzsán és Bulgária is azok között az államok között van, ahova a jövőben élelmiszer-ipari termékeket szállíthatnak a hazai vállalkozások. A keleti nyitás stratégiája a mezőgazdaságban is fontos cél, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a kiemelt uniós piacokat, kapcsolatokat sem adja fel Magyarország.

Egyre több nemzetközi piacon mutatkoznak be a magyar mezőgazdasági termékek. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a hazai élelmiszer-ipari áruk értékesítéséről tárgyalt hongkongi üzletemberekkel a hétvégén. A miniszter az MTI-nek elmondta, a magyar borexport növelését célzó megbeszéléseket folytattak Ho Yuk-chivel, a Wiseville International igazgatójával, a magyar borok legnagyobb hongkongi forgalmazójával. Az üzletember 2002-től kezdte megismertetni a magyar borokkal a hongkongiakat. A földművelésügyi miniszter tárgyalásokat folytatott Paul Kan volt tiszteletbeli konzullal is, akivel arról egyeztettek, hogy a különböző hazai termékeket, köztük például a szarvasgombát, vízi szárnyasokat, továbbá a borokat miként lehetne még hatékonyabban bevezetni a helyi vendéglátóiparba. A mangalicára is nagy kereslet mutatkozik. Mint korábban megírtuk, az elmúlt időszakban több termék – leginkább hústermék – szállításáról kötött megállapodást Magyarország Kínával. Jelenleg a marhahús engedélyeztetése van folyamatban, azonban már sikerült megállapodást kötni 26 sertéshús- és 36 baromfi-feldolgozó hazai vállalkozással. A marhahús hongkongi behozatali engedélyei után a bárány és kecskehús, valamint a vadhúsok következnének a tárca tervei szerint. Korábban a miniszter rámutatott: Hongkongnak a közép-európai térségben messze a legjelentősebb partnere Magyarország, amely a hongkongiak kereskedelmi, logisztikai csomópontja. A keleti nyitás stratégiájába illeszkedve nemrég nagyszabású együttműködést kötött hazánk Azerbajdzsánnal. Az üzleti megállapodások között a hazai mezőgazdasági termékek exportja is szerepel, a szovjet utódállamban egyre több magyar termék van jelen. Bulgária is fontos partnerünk lehet a jövőben, mivel az ország sertéshúsból nem önellátó. A Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) képviseletével a közelmúltban tárgyalásokat kezdeményeztek magyar húsipari cégek a bolgár piaci szereplőkkel. A tárgyalások eredményesnek bizonyulnak, mivel a VHT közlése szerint jó esély van arra, hogy már jövőre hazai sertéshússzállítmányok induljanak a balkáni országba. Különösen fontos lehet mindez az orosz embargó okozta negatív hatások csökkentésében. A keleti nyitás mellett fontos a nyugati tartás. A statisztikák szerint hazánk legfontosabb mezőgazdasági kereskedelmi partnere továbbra is az Európai Unió, amelynek piacain nem kívánja feladni jelenlétünket a kormány.



