A Miniszterelnökég által kezdeményezett Kehi-vizsgálat egyetlen célja annak kiderítése, hogy valóban egyenlő feltételekkel indult-e mind a 80 ezer civil szervezet a norvég alapok pénzeiért vívott versenyben - írta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a Levegő Munkacsoport és a Védegylet Egyesület nyílt levelére adott válaszában.
A két civil szervezet hétfőn küldte meg Lázár Jánosnak nyílt levelét, amelyet a Norvég Civil Támogatási Alaphoz benyújtott pályázatokat kezelő, az Ökotárs Alapítvány vezette civil konzorcium elleni hatósági fellépések ügyében intézett a kormányhoz. A civilek szorgalmazták, hogy a Miniszterelnökség ne késlekedjen a vélelmezett szabálytalanságok miatti feljelentésekkel.
A miniszter erre reflektáló, a kormányzati honlapon pénteken megjelent írásában kitér arra, hogy Magyarországon a civil szervezetek finanszírozására kevesebb pénz jut a szükségesnél, ilyen helyzetben pedig minden forint elköltésének súlya, jelentősége van, hiszen "biztosnak kell lennünk abban, hogy a közösséget erősítő forrásokat a szerződéseket aláíró felek eredeti szándékának megfelelően, tisztességesen használják fel".
"Az elmúlt hónapok vitái érdekes tanulsággal szolgáltak mindannyiunk számára, bizonyítva, hogy a mindenkori kormánnyal szemben kritikus szervezetek, saját működésük, finanszírozási hátterük átláthatóvá tételében már kevésbé következetesek, akár azt is mondhatnánk: nem érdekeltek. Vajon mi lehet ennek az oka?" - kérdezi a miniszter, emlékeztetve, hogy a norvég civil alap forrásainak magyarországi szétosztásával kapcsolatban a kormány képviselői számtalan visszaélésre világítottak rá az elmúlt években, amelyekre azonban érdemi reakció norvég partnereink részéről nem érkezett. "A Miniszterelnökég által kezdeményezett Kehi-vizsgálat egyetlen célja annak kiderítése, hogy valóban egyenlő feltételekkel indult-e mind a 80 ezer civil szervezet a pénzekért vívott versenyben, vagy azoknak van igazuk, akik azt állítják: az egyenlők között voltak egyenlőbbek is, akik valamilyen okból előnyt élveztek a pályázatok elbírálása, a források elosztása során" - közölte a tárcavezető.
Lázár szerint a vitákat nem elfojtani, hanem lefolytatni kell, különösen egy olyan jelentős és az egész magyar társadalmat érintő kérdés esetén, mint a civil szervezetek működése, támogatása.
"Hiszem, hogy csak a nyilvánosság ereje segíthet a vita lezárásában és teremtheti meg azt a légkört, amelyről az érintett szervezetek a jelek szerint csak beszélnek, tenni érte már annál kevésbé akarnak" - szögezte le a miniszter, aki azt is megállapította: a Levegő Munkacsoport és a Védegylet véleményével szemben szerinte egy magyar állami intézmény által elvégzett vizsgálat legitimitását nem a média, nem más ország képviselői vagy egyes politikai szereplők véleménye, hanem a mindenkire egyformán vonatkozó magyar törvények teremtik meg.



