Orbán:Budapest sikere nemzeti érdek

„Tarlós István személyében a szavazók olyan főpolgármestert választottak, aki mindig is tudta, milyen a város valódi arca”

Belföld
  • 2014.11.08. - 15:17

Megalakult tegnap az új, harminchárom tagú Fővárosi Közgyűlés. Orbán Viktor miniszterelnök az eseményen hangsúlyozta, sikeres Budapest nélkül nincs szabad, önálló, sikeres Magyarország.

Közgyulés
A miniszterelnök és a főpolgármester az alakuló ülésen (Fotó: Hegedüs Róbert)

„Itt van a város, vagyunk lakói, maradunk itten, neve is van: Budapest” – idézte beszédében Orbán Viktor Cseh Tamás Budapest című dalának szövegét. Elmondta, a politika önmagában képtelen lenne megújítani Budapestet, a Sziget sikere, a romkocsmák, az önszerveződő városséták, a tűzfalfestések, az új éttermek, kávéházak, klubok és fesztiválok civil, lakóközösségi vagy éppen üzleti vállalkozások.

A politikának tehát teret kell adnia az itt élők kreativitásának, hogy otthon érezhessék magukat.
A kormányfő úgy vélekedett, nagy lehetőség, hogy a fővárosi képviselőket a budapestiek közvetlenül választották meg, nem pedig úgy, ahogy 2010-ig, tehát pártlistáról. Így ugyanis Budapest vezetése közelebb került a budapestiekhez, márpedig a mai magyar politikai filozófia alapvetése éppen az, hogy a választott vezetők első számú feladata a közösségépítés.

„Tarlós István személyében a szavazók olyan főpolgármestert választottak, aki mindig is tudta, milyen a város valódi arca” – fogalmazott. Emlékeztetett, 2010-ig a főváros vitában állt az országgal, miközben csak akkor erősek, ha egymás szövetségesei. Ez a szövetség négy évvel ezelőtt megköttetett – jelentette ki. Közölte, a kormány azt vallja, hogy sikeres főváros nélkül nincs szabad, önálló, sikeres Magyarország. Ennek jegyében rendezték a 4-es metró ügyét is.

„A rom szó csak a kocsma mellett mutat jól” – tette hozzá. Ezért megújították a Ludovikát, a Várkert Bazárt, a Zeneakadémiát, az Erkel Színházat, felépült a Budapest Music Center és a Groupama Aréna, s hamarosan a Tüskecsarnokot is átadják.

Hangsúlyozta, a következő években eljön a fellendülés korszaka Magyarország és Budapest számára. A főváros sikere tegnap is, ma is, holnap is a nemzet érdeke. Szerinte bebizonyosodott, hogy a 2010-es összefogás nem szalmaláng volt, hanem tartós, hosszú távú egység, amelynek része a főváros is. Most eljött az igazi magyar fellendülés megalapozásának történelmi pillanata – szögezte le.
2o
Orbán Viktor beszélt arról is, minden kérdésben az emberek mellett kell állni, velük kell megvalósítani a terveket. Ennek a politikának a jól bevált eszköze a nemzeti konzultáció. Hozzátette, technokrata megközelítéssel, az emberek kioktatásával semmire sem lehet jutni. A nemzeti konzultáció rendszere szerinte azt üzeni az embereknek, hogy „halljuk a hangjukat, megfogadjuk a tanácsaikat”.

Megjegyezte, a demokrácia velejárója, hogy vállalni kell a konfliktusokat, azoktól nem szabad félni. Úgy vélte, sokkal többet ért el az ország úgy, hogy vállalta a nehéz küzdelmeket, mintha csendben maradt volna, és vakon követi azt, amit a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Unió vagy valamely nagyhatalom utasításba ad.

Orbán Viktor felszólalását az ellenzéki pártokhoz tartozó képviselők is megtapsolták. A közgyűlés alakuló ülésén megjelent Pintér Sándor belügyminiszter, Gulyás Gergely, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke, és minden pártból számos parlamenti képviselő.

Reklám