Kelet-Ukrajna: moszkvai igen, nyugati nem

A szakadárok „törvényesítették” hatalmukat

Külföld
  • 2014.11.04. - 16:07

Oroszország lényegében elismerte, az Amerikai Egyesült Államok és az Euró­pai Unió pedig elítélte a kelet-ukrajnai szakadár „népköztársasá­gok” vasárnapi választását. Kijevben igyekeznek úgy tenni, mintha semmi nem történt volna, miközben a szavazás után már aligha van visszaút az egységes Ukrajnához.

Ukrajna 20141104
A szeparatisták a parlamenti és államfői választások végét ünneplik november 2-án (Fotó: Reuters - Maxim Zmeyev)

„A Donbasz ukrán történelme ma véget ért” – jelentette be tegnap Alekszandr Zaharcsenko, a donyecki „népköztársaság” új elnöke. A szakadár terület eddigi vezetőjére a választók több mint 70 százaléka szavazott, luhanszki „kollégája”, Igor Plotnickij 63 százalékot kapott. A több mint négymillió választó csaknem 70 százaléka járult az urnákhoz – a nagyarányú részvételt nyugati források is megerősítették.

Az orosz külügyminisztérium hétfőre virradóra kiadott közleményében közölte, hogy tiszteletben tartja Kelet-Ukrajna lakóinak véleménynyilvánítását, és kész továbbra is együttműködni a válság rendezésében. A közlemény szerint a megválasztott donyecki és luhanszki „képviselők mandátumot kaptak a gyakorlati feladatok végrehajtására”, hogy visszavezessék a térségben az életet a normális kerékvágásba.

Moszkvát korábban a Nyugat határozottan óvta a választások elismerésétől. Az orosz diplomácia leleményesen kerülte meg a kérdést, hiszen a köztársaságokat továbbra sem ismeri el, azonban legitimnek tartja az ottani választásokat. Azokat sem „öncélból”, hanem azért, mert a Donyec-medence megválasztott képviselői „teljes felhatalmazást kaptak tartós és széles körű párbeszéd folytatására a kijevi hatóságokkal”. Magyarán Kijevben igazából örülniük kellene, hogy végre van kivel tárgyalniuk…

Az ukrán hatalom értelemszerűen nem osztja ezt az érzést, Petro Porosenko elnök szerint nem is voltak semmilyen választások, s ezt igyekszik sugallni a helyi média is. Az adott helyzettel azonban előbb vagy utóbb kell kezdenie valamit Kijevnek. Ukrán szakértők szerint a katonai megoldás ugyan továbbra sem került le a napirendről, realitása azonban egyelőre nincsen. Várhatóan tavaszig a „szavak háborúja” folytatódik, miközben a harcias lózungok mögött „helyreáll az élet”. Az ukrán energetikai minisztérium például tegnap elismerte, hogy szenet tervez vásárolni a szakadároktól, igaz, szeretne biztosítékot kapni arra, hogy a pénz egyenesen a bányászokhoz jut…

Washington és Brüsszel törvénytelennek tartja a vasárnapi voksolást, újabb Oroszország elleni szankciókról azonban egyelőre nincs szó. Az uniós vezetők csak november 17-én tárgyalnak a szakadár választásokról, addig csak szakértői párbeszédre kerül sor.

Az ukrán titkosszolgálat közben megerősítette, nemkívánatos személynek nyilvánít minden olyan külföldi állampolgárt, aki a hét végén megfigyelőként részt vett a kelet-ukrajnai szakadár köztársaságokban rendezett „parlamenti és elnökválasztáson”. Mint lapunk is megírta, Magyarországról Gyöngyösi Márton, a Jobbik parlamenti képviselője, az Országgyűlés külügyi bizottságának alelnöke is ott volt Donyeckben.

Reklám