Elsősorban a zenekedvelő, de nem szakmai olvasóhoz szólnak az idén 60 éves zeneszerző és zenei író, Hollós Máté zenei tárgyú írásai, melyekből egy csokorra való most könyv formájában is megjelent a Gramofon gondozásában.
A költői asszociációkkal tűzdelt zenészportrék, recenziók, köszöntők és más szövegek részben zenei szaklapokban – Muzsika, Parlando –, részben más folyóiratokban – Liget, Kritika, Vigilia – jelentek meg vagy a Magyar Rádióban hangzottak el – mondta el Retkes Attila, a Gramofon főszerkesztője A szívrepesőstől a transzcendensig című könyv szerdai budapesti bemutatóján.
Hollós Máté 50. születésnapján már megjelent egy róla szóló kötet Szelíd dalok címmel, amelyben Simon Géza Gábor a komponista-író "bio-diszkográfiáját" írta meg, gazdag melléklettel. A most megjelent könyv nagyrészt Hollós Máté 2004 és 2014 között megjelent írásaiból válogat.
Hollós Máté írásait részletes műjegyzéke és diszkográfiája egészíti ki, továbbá egy nagyinterjú is helyet kapott a könyvben, amelyben a komponista a kötet szerkesztőjével, Simon Géza Gábor zenetörténésszel beszélget.
Jövőbeli tervek
A Muzsika hasábjain nemrég indított, Szerzők bontakozóban című rovatában fiatal komponistákat mutat be, emellett a Ligetben is folytatódnak zenei tárgyú írásai. Simon Géza Gábor elmondása szerint jövő év közepe táján jelenhet meg a neves magyar dzsesszgitárosról, Bacsik Elekről (1926-1993) szóló bio- és diszkográfiai kötete angol és magyar nyelven.
Retkes Attila szerint ez a harmadik könyv, amely idén a Gramofon gondozásában megjelenik, Ujházy László A hangfelvétel dicsérete című kötete és a 2002-es Fischer Annie-monográfia változatlan tartalmú új kiadása mellett. Bár a zenei könyvkiadás lassan hasonlóan nehéz területté válik, mint a hanghordozók kiadása, továbbra is folytatni szeretnék ezt a tevékenységet a nyomtatott folyóirat megjelentetése és az internetes portál működtetése mellett - tette hozzá.
Hollós Máté 1954-ben született Hollós Korvin Lajos író, költő és Tóth Eszter költőnő gyermekeként, Tóth Árpád unokájaként. A Zeneakadémián Petrovics Emil vezetésével tanult zeneszerzést. Az 1980-as években a Szerzői Jogvédő Hivatal munkatársa, 1990 után a Hungarotonnál dolgozott vezető beosztásban, 2007 óta a Hungaroton Music Zrt. vezérigazgatója. 1996 óta a Magyar Zeneszerzők Egyesületének elnöki tisztét is betölti.
1976 óta jelennek meg zeneművei, melyeket többek között a Fölfelé hulló levelek éneke, a Tündérálom és az Ének, hajolj ki ajkamon című lemezeken adtak ki. Műveit a legtöbb európai országban bemutatták, de az Egyesült Államokban és Kanadában is játszották őket. 1997-ben Erkel-díjjal, 1998-ban Bartók-Pásztory-díjjal, 2000-ben Lyra-díjjal, 2004-ben Lajtha László-díjjal tüntetik ki. Komponista pályájával párhuzamosan mindvégig, három és fél évtizede ír is a zenéről.
Forrás: MTI



