Megkezdődött a támogatások folyósítása

Gazdaság
  • 2014.10.17. - 15:26

Elindította Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter az uniós területalapú támogatások és a különleges tejtámogatások kifizetését tegnap.

Az első ütemben 102 ezer kérelmező kap több mint 47 milliárd forintot – ismertette a miniszter –, a második ütemben pedig további ötvenezer ügyfél jut csaknem nyolcvanmilliárd forintos támogatáshoz a következő hetekben. Emlékeztetett: a hosszú ideje tartó csökkenés után 2012-ben nőtt először a területalapú támogatást igénylők száma, az idén összesen 180 ezer kérelmet nyújtottak be. A most elutalt összeg a teljes területalapú támogatás ötven százalékát kitevő előleg, amely a gazdáknak megkönnyíti az őszi munkák elvégzését. Az idén már nem kellett Brüsszeltől engedélyt kérni az előleg folyósítására, mert 2014-től a kifizetés nemzeti hatáskörbe került. Az unió közös agrárpolitikára fordított költségvetése tizenegy százalékkal csökkent, eközben agrár- és vidékfejlesztésre hét év alatt 1,9 milliárd euróval többet kapunk.

A új uniós pénzügyi ciklusban az előzőhöz hasonlóan több mint harmincmilliárd forintot fordít a kormány élőhelyek megőrzésére és rehabilitációjára – mondta V. Németh Zsolt környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár. Az Európai Unió most záruló fejlesztési időszakában 39 milliárd forintból valósultak meg természetvédelmi beruházások idehaza. Az összeg nagy részét élőhelyek megőrzésére, helyreállítására és fejlesztésére fordították, így összesen nyolcvanezer hektáron sikerült javítani a korábbi természeti állapoton.
Reklám