Több portfóliócsere is lehet az új Európai Bizottságban, miután Szlovéniának új biztosjelöltet kellett állítania.
Az első szlovén jelölt, az energiaunió-alelnöki tisztségre pályázó Alenka Bratusek volt kormányfő meghallgatásán annyira nem győzte meg a szakbizottságokat, hogy múlt szerdán közel kilencszer annyian szavaztak ellene, mint ahányan támogatták. Bratusek látványos felkészületlensége azonban csak a felszínen volt oka a visszautasításnak, valójában a néppárti (EPP) és a szociáldemokrata (S&D) frakció kölcsönös „túszejtése” áll amögött, hogy a végül csak a liberálisok (ALDE) által támogatott politikus bizonyult a „leggyengébb láncszemnek”. Miután Bratusek a megalázó elutasítás után maga mondott le a jelöltségről, mindkét nagy frakció hangoztatni kezdte, hogy Miro Cerar szlovén kormányfőnek Tanja Fajon szociáldemokrata EP-képviselőt kellene jelölnie. A miniszterelnök azonban kijelentette, hogy a jelölés joga egyedül Ljubljanáé, nem pedig az Európai Parlamenté, s a liberális Violeta Bulcot jelölte. A tanácsadó céget vezető, a politikában alig néhány hétnyi tapasztalattal bíró Bulcot Catherine Bearder brit liberális EP-képviselő tegnap a Twitteren így méltatta: „kiváló biztos lesz belőle, mert nem tipikus politikus, hanem egy szívós és tapasztalt üzletasszony”. Nem hiányzott a szimpátia Bulc és Guy Verhofstadt liberális frakcióvezető hétfői találkozójáról sem. Kiállt mellette a belga politikus, aki amúgy korábban hevesen ellenezte, hogy a szociáldemokraták befolyásuk növelésére használják fel Bratusek bukását.



