Nem tárgyalt a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ ügyéről az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottsága. Az indítvány Bencsik János, a bizottság kormánypárti alelnökének javaslatára került le a testület napirendjéről, az indítványt a honatyák 7 igen, 2 nem ellenében támogatták.
A bizottság nem tárgyalta a 2009-es személyi jövedelemadó (szja) 1 százalékos keretében a parlagfű-mentesítésre felajánlott összeg felhasználását és nem vették napirendjre a Kunbaján illegálisan lerakott hulladék miatt kialakult helyzetről szóló tájékoztatót sem. Ezen napirendi pontok törlését is Bencsik János javasolta, és a képviselők többsége elfogadta.
A módosított napirend keretében a honatyák tárgyaltak a múlt évi zárszámadási törvény végrehajtásáról, valamint megvitattak a bizottság munkájával összefüggő napirendi pontokat.
Bencsik János a napirend módosítására tett javaslatait többek között azzal indokolta, hogy a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ felhívásának megvitatása azért nem támogatható, mert folyamatban lévő bírósági eljárások, valamint ügyészségi vizsgálatok folynak az ügyben. Ezek eredményét célszerű megvárni, és ezt követően foglalkozni a kérdéskörrel. Jelezte: az ombudsman-helyettes vizsgálatainak összefoglalójával egyetért, ami azt jelenti, hogy szükséges az ökológiai gazdálkodással kapcsolatos kérdéseket a bizottság ülésének napirendjére tűzni a későbbiekben. De lehet, hogy nem a fő-, hanem az albizottságban - fűzte hozzá.
A parlagfű-mentesítés támogatására felajánlott összegek felhasználására vonatkozó indítvány esetében annak a véleményének adott hangot, hogy a források felhasználása az államháztartási törvény alapján szabályszerű volt. A kunbajai helyzetről javasolt vita kapcsán Bencsik kijelentette: a Földművelésügyi Minisztérium (FM) szívesen ad tájékoztatást a képviselőknek az ügyről, de hétfőn sem a miniszterek, sem az államtitkárok nem tudnak részt venni a bizottsági ülésen.



