Megkezdődött tegnap a német megszállás áldozatai Szabadság téri emlékművének felállítása ellen tiltakozókkal szemben indított eljárás a Pesti Központi Kerületi Bíróságon (PKKB), egyikük Mécs Imre volt országgyűlési képviselő, az egykori Szabad Demokraták Szövetségének alapító tagja.
A tizenöt érintett ellen jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni engedetlenség miatt indult eljárás tavasszal, mert a hatóság többszöri felszólítása ellenére sem voltak hajlandók elhagyni az építési területet. Mécsék nem ismerték el bűnösségüket, és panasszal éltek a rájuk kiszabott ötven-hatvanezer forintos pénzbírságok ellen, ügyük így került a PKKB elé. A bíróság a tegnapi tárgyaláson a szabálysértőket hallgatta meg, akik fenntartották korábbi, említett véleményüket. Mécsék úgy vélik, hogy a véleménynyilvánítási jogukkal éltek, jogszerűtlennek nevezték a rendőri intézkedést, és arra hivatkoztak, hogy nem ismerték fel az V. kerület jegyzőjét, aki a hatóság beavatkozása előtt felolvasta előttük a birtokvédelmi határozatot.
A tiltakozók januárban kezdtek gyülekezni a Szabadság téren, mert szerintük az emlékmű üzenete az, hogy a magyar hatóságok nem, csak a megszálló németek vettek részt a zsidók deportálásában. Az eljárásban a PKKB-nak nem tiszte eldönteni, hogy Mécsék véleményének van-e alapja. A bíróság csak abban ítélkezik majd, hogy a tiltakozók elkövették-e a szabálysértést, amikor a rendőrség felszólítása ellenére nem hagyták el az építési területet.
Az eljárás kedden folytatódik, aznap döntés is születhet az ügyben.



