Negyedszázaddal a határnyitás után

Áder János is részt vesz a lipcsei ünnepségen

Külföld
  • 2014.10.09. - 15:26

Az elnyomó rendszer alattvalóiból 1989-ben polgárok lettek, akik kivívták a szabadságukat - emelte ki Joachim Gauck német államfő csütörtökön Lipcsében a volt NDK-ban lezajlott békés forradalom 25. évfordulóján a visegrádi országok (V4) elnökeivel közösen tartott ünnepségen.

áder-lipcse576x356
MTI Fotó: Bruzák Noémi

Joachim Gauck a keletnémet békés forradalom fordulópontjaként számon tartott 1989. október 9-ei lipcsei tömegtüntetés 25. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen elmondott ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy az elnyomottak "szabadságvágya erősebb volt a félelmüknél".

A megemlékezés az egykori ellenzéki mozgalom központjában, a Miklós-templomban folytatódik a hagyományos békeimával és James Baker volt amerikai külügyminiszter beszédével. Az évfordulós ünnepség az úgynevezett Fényünneppel zárul, amelyen köszöntőt mondtak a díszvendégek, köztük Áder János.

A magyarországi vasfüggöny lebontásával kezdődött folyamat az egész közép-európai térségben hasonlóan alakult - jelentette ki Gauck, rámutatva, hogy ugyan országonként más név gyökeresedett meg (hol békés, hol csendes, hol bársonyos forradalomnak nevezik az 1989-es fordulatot), de a tapasztalatok mégis közösek.
Közös tapasztalat az elnyomás, a félelem, a kiszolgáltatottság, de az is, hogy a civil kurázsival szembesülő hatalom a diktátumok után tárgyalásra kényszerül, és közös tapasztalat az is, hogy "a felszabadulás élménye még a szabadságánál is nagyobb boldogságot okoz" - mondta Joachim Gauck.
Huszonöt évvel ezelőtt "a szabadság fiatalon, félősen kijött velünk az utcára", és polgárt faragott az alattvalóból - tette hozzá. A szabadságmozgalom így elvezetett az újraegyesítéshez, amely lendületet adott az európai integrációnak. Ennek révén 2004-ben a szabadságukat visszaszerző többi közép-európai nép is csatlakozhatott a közösséghez, ami "az Európai Unió második megalapítását" jelentette - hangsúlyozta a német államfő.

áder-lipcse2
MTI Fotó: Bruzák Noémi

Áder: A lipcseiek nélkül nem omlott volna le a berlini fal
A lipcseiek nélkül nem omlott volna le a berlini fal - mondta Áder János Lipcsében, majd felidézte Helmut Kohl volt német kancellár híres mondatát, miszerint a magyarok ütötték ki az első téglát a berlini falból. Ez a mondat "úgy folytatható, hogy a lipcseiek nélkül, október 9. nélkül egészen biztosan nem omlott volna le a berlini fal" – emelte ki a köztársasági elnök.

A V4-ek elnökei és a német államfő közös közép-európai körúttal emlékeznek meg a rendszerváltás 25. évfordulójáról, a lipcsei ünnepség ennek a körútnak a harmadik állomása. A látogatásokkal arra mutatnak rá, hogy az 1989-es forradalmak a szabadság kivívásának közös közép- és kelet-európai történetéhez tartoznak.



Reklám