A kékfény-kibocsátó dióda (kék LED) felfedezéséért három japán kutató, Akaszaki Iszamu, Amano Hirosi és Nakamura Sudzsi kapta az idei fizikai Nobel-díjat - jelentették be kedden a Svéd Királyi Tudományos Akadémián Stockholmban.

A fizikai Nobel-díjat 1901 óta ezúttal a 108. alkalommal osztották ki. Eddig 47 alkalommal kapta egyedül egy tudós, 31 alkalommal ketten, 30 alkalommal hárman megosztva részesültek az elismerésben. 1901 óta 6 alkalommal nem osztottak fizikai Nobel-díjat. A mostani kitüntetettekkel együtt eddig 199 tudósnak ítélték oda a kitüntetést, de 198 a díjazottak száma, mivel az amerikai John Bardeen - eddig egyedülálló módon - két alkalommal (1956, 1972) is megkapta a fizikai Nobel-díjat.



