Katonai tiszteletadás mellett ünnepélyesen felvonták, majd félárbocra engedték a nemzeti lobogót az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján, az aradi vértanúk emléknapján hétfőn reggel az Országház előtti Kossuth téren. Október 6-át a kormány 2001-ben a magyar nemzet gyásznapjává nyilvánította.

A megemlékezésen részt vett Áder János köztársasági elnök, Hende Csaba honvédelmi és Pintér Sándor belügyminiszter, Benkő Tibor vezérkari főnök, valamint a diplomáciai testület több tagja is.
A nemzeti lobogó felvonását a Himnusz, majd félárbocra eresztését a Szózat kíséretében a 32. Nemzeti Honvéd Díszegység állományába tartozó Honvéd Díszzászlóalj végezte el, a ceremónián közreműködött a Nemzeti Lovas Díszegység is. Az ünnepség végén felolvasták a forradalom és szabadságharc leverése után Aradon kivégzett tizenhárom vértanú (Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knézich Károly, Láhner (Lahner) György, Lázár Vilmos, Leiningen-Westerburg Károly, Nagysándor József, Poeltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác és Vécsey Károly) nevét.

A kegyelet kifejezésére a lobogó egész nap félárbocon marad.
A Kossuth térről az emlékezők a Batthyány-örökmécseshez vonulnak át, hogy tisztelegjenek az október 6-án Pesten kivégzett Batthyány Lajos, Magyarország első független, felelős kormánya miniszterelnökének emléke előtt.



