Az aktuális tanév már három hete megkezdődött, így a diákok napjaik nagyobb részét újra a tantermekben töltik. Nem szükséges hosszan bizonygatni, hogy mennyire praktikus, ha abban a helyiségben, ahol a tanulók akár napi nyolc-tíz órát is eltöltenek, van valamilyen zöldféle.
A növény természetes környezetet teremt, vidám hangulatot áraszt, és megszépíti a sokszor kopott termet. Erre a célra alkalmas lehet egy vagy több növény, mely még a felelősségre való nevelés eszköze is lehet, ha gondozását közösségi feladatként „hirdetik ki”. Az osztályterembe elsősorban nagyobb tűrőképességű, igénytelenebb fajták valók. Alkalmas lehet az illatos sárkányfa, a fodrospálma, a pletyka vagy a kukoricalevél, de jó választás a vidám külsejű zöldike vagy épp a régimódi anyósnyelv, továbbá a citromfa vagy különféle szobarózsák. E növények közös jellemzője, hogy a környezetükre nem igényesek, az öntözés alkalomszerű elmaradása nem tesz bennük kárt, és a fénnyel kapcsolatban sincsenek aránytalan elvárásaik. A dísznövények szépek, de elsősorban nézegetésre, díszítésre valók, így ha aktívabb foglalkozást igénylő vagy esetleg biológiaórán szemléltetőeszközként bevethető növényekre lenne szükség, akkor a fűszernövényeket kell elővenni. Ezek kis helyet foglalnak, egy ablakpárkány is elegendő számukra, és ültetés vagy palántázás után gyors és látványos eredmény várható. Lehet próbálkozni majoránnával, oregánóval, bazsalikommal, jó választás a menta, amelyet akár a helyben készített teákhoz is lehet majd használni, ahol pedig már nagyobbak a nebulók, ott csilipaprikával is lehet kísérletezni. A fűszernövényeknek elegendő egy tejfölös pohár is, de külön szórakoztató feladat lehet kreatív, érdekes edények készítése. Azt javaslom tehát a pedagógusoknak, osztályfőnököknek vagy éppen a szülőknek, hogy tegyenek egy próbát a tantermi növényekkel, amelyek a hangulat oldására, szemléltetőeszközként és a felelősségre nevelés terén is jó szolgálatot tehetnek az iskolákban.



