Esély, hogy jobban tegyük dolgunkat

Balog Zoltán: A mostani iskolások sorsa és teljesítménye fogja meghatározni, milyen lesz Magyarország húsz-harminc év múlva

Belföld
  • 2014.09.01. - 06:35

Ünnep minden újabb elsős gyermek megjelenése az iskolában – mondta az emberi erőforrások minisztere tegnap az V. Nemzeti Tanévnyitón Budapesten. Balog Zoltán hangsúlyozta a bizalom fontosságát, és közölte, hogy a társadalom újjáépítésének fontos szereplője az iskola. A nevelés a példamutatással kezdődik, és az iskola nagy lehetőség arra, hogy erősítsük a társadalom, a nemzeti közösség összetartó erejét.

balog
Simicskó István sportért felelős, Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkár és Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere az újbudai tanévnyitón (Fotó: MTI/Soós Lajos)

Minden új gyermek, minden első osztályos megjelenése az iskolában újabb esélyt jelent a szülőknek, tanároknak, a köznevelést és az egész országot irányítóknak. Ha jól végzik munkájukat, akkor a gyermekek által jobb, erősebb, bátrabb lesz a mi magyar világunk is. Ezért ünnep minden új nemzedék belépése az iskola kapuján. Esély arra, hogy mi is jobban tegyük a dolgunkat – mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere Budapest XI. kerületében, az Ádám Jenő Általános Iskolában tartott V. Nemzeti Tanévnyitón. Az ünnepségen kijelentette, hogy a mostani iskolások sorsa és teljesítménye fogja meghatározni, milyen lesz Magyarország húsz-harminc év múlva, ez a tétje az iskolának, a tanulásnak. Rámutatott arra is, hogy az iskola nem egyszerűen szolgáltatást nyújt, a gyerekek nevelése közös feladat a családokkal és a szülőkkel szövetségben. „Ezen a napon tán jobban oda figyelünk arra, mi is a jelentősége az új Nemzeti alaptantervnek, hogy délután is megpróbálunk értelmes foglakozást nyújtani a gyermekeknek.” Mint mondta, szükségünk van jó és jobb iskolákra, és „a mi dolgunk, hogy mindenkit képességeinek megfelelő képesítéshez, tudáshoz juttassunk”. Kitért arra is: talán a pedagógusok is egyre derűsebbek lesznek, bérük érzékelhetően több. Balog Zoltán hangsúlyozta a bizalom fontosságát: egy vállalat sikerességének mértékét hetven százalékban a bizalom határozza meg, „bizalom nélkül sikeres vállalkozás sincs, akkor hogy lenne sikeres iskola”. Emlékeztetett Ranschburg Jenő pszichológus-tanár gondolatára: a gyermekeket arra kell nevelni, hogy bízzanak, majd így folytatta: a kölcsönös bizalom minden emberi kapcsolat alapja. Beszélt a tanárok és szülő közti, a pedagógus és a kormányzat közötti bizalom megerősítéséről is. Hozzáfűzte, a társadalom újjáépítésének fontos szereplője az iskola. „A nevelés a példamutatással kezdődik. Ha valódi értékek szerint neveljük a gyermekeket és magunkat – ezt az ember élete végéig tanulja – az iskola nagy lehetőség arra, hogy erősítsük a társadalom, a nemzeti közösség összetartó erejét. Ezt a cél szolgálják az új digitális tartalmak, tankönyvek, amelyeket ingyen kap az iskolás gyermekek kétharmada, mintegy ötszázezer diák. A miniszter hangsúlyozta: fontos, hogy soha ne felejtsék el, mindez a diákokért, a gyermekekért történik, és reményét fejezte ki, hogy lesz olyan tanév, amikor a gyermekek növekvő létszámáról is be tudnak számolni.

Az ünnepségen felszólalt Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkár is. Elmondta: minden magyar család számára fontos ez a nap, és köszöntötte azokat a gyermekeket, akiket kiváló, hozzáértő és elkötelezett oktatók segítik útjukon. Emlékeztetett, hogy a megörökölt iskolarendszer megújítása, átszervezése hatalmas terhet jelentett mindenkinek. „Sokféle vélemény, érdek és ellenérdek emelt akadályokat, sok konfliktust kellett okos kompromisszumokkal gyermekeink érdekében megoldanunk” – tette hozzá. Mostanra a gyermekek egyenlő esélyekkel vághatnak neki az életnek, hangsúlyozta. Hoffman Tamás, a XI. kerület fideszes polgármestere emlékeztetett arra, Újbudán negyvenhárom általános- és középiskola működik, az – óvodától a diplomáig – országosan is kiemelkedő intézmények hírnevét a kiváló pedagógusok alapozták meg.

Az iskola felelőssége, hogy jó iránytűvel és erős vértezettel lássa el diák­jait egy különösen felgyorsult és kiszámíthatatlan világban való helytállásra – mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke tegnap. A szigetszentmiklósi új általános iskola és zeneiskola ünnepélyes átadásán kiemelte: a helytálláshoz a fiataloknak minden tudásra szükségük lesz. Ép testben ép lélekre és mindehhez az arányosság és a harmónia érzékére van szükség egy mindinkább aránytalanságokkal és hangzavarral küzdő világban. A harmónia képességéhez pedig leginkább a zene vezet.

Kövér hozzáfűzte: sokan dolgoztak az iskola sikeréért, a városvezetés, a hivatal munkatársai, a kivitelezők, a leendő tanári kar, a forrást biztosító kormány és az ország polgárai. Az ünnepélyes pillanatban sem szabad feledni, „hamarabb felépíthetünk egy ilyen épületet, gyorsabban láthatjuk nagy teljesítményű számítógépekkel, mint hogy abból iskola lenne. Iskolát ugyanis a tanárok és diákok által alkotott közösség teremt” – mondta.



Becsöngettek. Lázár János az állam kötelességéről

• A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint az állam és a kormány kötelessége a 21. század első éveiben, hogy a magyar oktatást Európa legversenyképesebb oktatásává tegye, hiszen a magyar szellemi erő lehet a közösség felemelkedésében a meghatározó pont. Lázár János tegnap a hódmezővásárhelyi tanévnyitón, a most átadott újvárosi Nádor utcai óvodában arról is beszélt, hogy az új tanév számos változást hozott, de nem ígérhetik, hogy a változásoknak vége, és könnyebb idők jönnek. Hangsúlyozta: a legfontosabb, hogy a szülők elégedettek legyenek azzal, amit kapnak.

• Az Együtt-PM szerint ma Magyarországon a gyerek van az iskoláért és nem fordítva, példátlanul centralizált az oktatási rendszer, amely ijesztő orwelli jövőt idéz elénk. Szelényi Zsuzsa független országgyűlési képviselő alternatív tanévnyitó beszédében azt mondta: olyan iskolát álmodtak, amely a gyerekekért van, és gondolkodó, életre való fiatalokat nevel.

• Lezárult egy korszak a felsőoktatásban, de ez a tanév is bővelkedik majd új kihívásokban – mondta a felsőoktatásért felelős államtitkár szombaton a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitóján. Palkovics László hangsúlyozta: az egyre gyorsabban változó világban az a feladat változatlanul az, hogy a fiatalok a későbbi munkavállaláshoz értékes diplomát szerezzenek. A felsőoktatás irányításának, a minisztériumnak és a felsőoktatási intézményeknek közös az érdekük, hogy egyre jobban működő, hatékony felsőoktatási struktúrát alakítsanak ki, amely biztosítja az értékes diplomát a jó képességű magyar fiataloknak – mondta az államtitkár.

• A Magyar Liberális Párt (MLP) szerint dugókban araszolva lesznek kénytelenek a budapestiek megkezdeni a tanévet, a főváros számos pontján ugyanis nem készültek el az útfelújítások és más beruházások.

• Meggyengült szerkezete miatt a 2008 nyarán veszélyesnek nyilvánított három pécsi iskola közül a második rekonstrukciója fejeződött be a baranyai megyeszékhelyen. A tegnap ünnepélyes keretek között átadott Testvérvárosok Terei Általános Iskolát csaknem hatszázmillió forintból, javarészt európai uniós forrásból újították fel.

Reklám