Tavaly javult a Fővárosi Törvényszék hatékonysága, időszerűségi mutatói és csökkent a hátralék - közölte a törvényszék hétfőn a helyi összbírói értekezlet kapcsán.
A közleményben kiemelték: a Fővárosi Törvényszék meghatározó a magyarországi igazságszolgáltatás rendszerében, tavaly az összes ügy 28,3 százaléka Budapesten összpontosult. Ez az arány egyes ügyszakokban, például az elsőfokú, gazdasági nemperes ügyek esetében a 40 százalékot is meghaladja, elsősorban a cégügyek miatt.
OBH: Polgárné Vida Judit a Fővárosi Törvényszék megbízott elnöke
Polgárné Vida Juditot bízta meg a Fővárosi Törvényszék elnöki feladatainak ellátásával Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke - tudatta a hivatal sajtóosztálya hétfőn közleményben.
Az egy éves megbízásra azt követően került sor, hogy a törvényszéki elnöki álláshelyre kiírt pályázat másodszor is eredménytelen lett.
Polgárné Vida Judit 1988 óta dolgozik a bírósági szervezetben. 1990-ben kapott bírói kinevezést, 2005-tól a Fővárosi Törvényszék tanácselnöke, 2008-ban a törvényszék polgári kollégiumának vezető-helyettesévé nevezték ki.
Polgárné Vida Judit 2009 és 2011 között az Országos Igazságszolgáltatási Tanács tagja, majd 2012 és 2013 között a Fővárosi Törvényszék általános elnökhelyettese volt, 2016 szeptemberétől pedig az OBH igazgatási elnöki biztosaként dolgozott. Főbb feladatai közé tartozott a bírósági vezetők értékelési modelljének kidolgozása, a vezetőképzési program kialakítása és az egységes arculatú ügyfélközpontok kialakításának koordinációja - közölte az OBH Kommunikációs Osztálya.
Mindeközben megállt az ügyhátralék képződése és javult az időszerűség, bár tavaly számos olyan nehézség is mutatkozott, amely a kiemelten hosszú peres ügyek gyorsabb feldolgozását akadályozta. Így például az új polgári perrendtartás életbelépése miatt a bíráknak képzéseken kellett részt venniük.
Hozzátették, az ítélkezés megalapozottságát jelzi, hogy a határozatok jelentős része fellebbezések hiányában első fokon jogerőre emelkedhetett.
A Fővárosi Törvényszék engedélyezett bírói létszáma a 2016 végi 770-ről a múlt év végére 805-re emelkedett, összefüggésben a közigazgatási bíráskodás szervezeti átalakulásával.
A bevételek kedvező alakulása lehetővé tette, hogy részben jutalmazás formájában, részben a fejlesztések és a beruházások területén a megtakarításokból többletfinanszírozást nyújtson az intézmény.
A Fővárosi Törvényszék működése és gazdálkodása tavaly is ésszerű, kontrollált és törvényes volt - írták.
Kitértek arra: az ítélkezés mellett a tudatosan szervezett ügyfélkapcsolati munkának is köszönhetően a 2017-ben ügyfél-elégedettségi kérdőívet kitöltők 94 százaléka minősítette kiválónak, illetve jónak a Fővárosi Törvényszék működését.



