Kormányzati forrásaink szerint akkor sem lett volna értelme megtartani az MSZP kezdeményezte földügyi referendumot, ha az ellenzék össze tudta volna gyűjteni annak kiírásáért a kétszázezer érvényes aláírást. Kiderült, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) a korábbi érvénytelenek között érvényes szignókat talált.
Tegnap a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) ülésén Pálffy Ilona, az NVI elnöke azt mondta, elsőre érvénytelennek minősített aláírások másodlagos ellenőrzésénél további, csaknem kétszázötven érvényes aláírást találtak. Az ülésen Patyi András, az NVB elnöke helytelenítette, hogy a számlálás hivatalos zárása előtt az NVI tájékoztatta az adatokról a sajtót, és a bizottság is így értesült azokról. Pálffy szerint az NVI-nek a végeredményről kell az NVB-t tájékoztatnia, de ha az ellenőrzés közben kér tájékoztatást a média, kötelességük a tájékoztatás. Patyi szerint „kellemetlen”, hogy az terjed a sajtóban, hogy nem lehet népszavazást tartani a kérdésben, hiszen százezer aláírás fölött akár az Országgyűlés is elrendelheti a népszavazás kiírását. Erre azonban – fideszes informátorunk tájékoztatását is figyelembe véve – nagyon kevés az esély.



