Balog Zoltán: A családokban van Magyarország jövője

Novák Katalin: Magyarország a belső erőforrásaira támaszkodik

Belföld
  • 2017.05.26. - 11:46

A családokban van Magyarország, Európa és az egész teremtett világ jövője - mondta az emberi erőforrások minisztere pénteken a családok XI. világkongresszusán Budapesten.

balog-család576x356
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere beszédet mond a Családok budapesti világtalálkozóján - MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Balog Zoltán arról beszélt, ki kell mondani az igazságot, nem szabad megengedni, hogy elnyomják azok hangját, akik a családi értékeket akarják erősíteni. A miniszter hozzátette, a többséget nem mindig könnyű meggyőzni, de ha elég sokszor elmondják az igazságot, akkor akár népszerűvé is válhat.

A miniszter azt hangoztatta, nem elég csak gondolkodni, cselekedni is kell, mindenkinek elsősorban a saját hazájában. Eközben pedig egy világszövetség is kialakulhat annak érdekében, hogy újra a családok álljanak az élet középpontjában.
Szólt arról is, hogy a házasság és a családalapítás minden ember legszemélyesebb döntése, ez a döntés pedig akkor erős és stabil, ha a szeretet vezérli.

Novák Katalin: Magyarország a belső erőforrásaira támaszkodik
A jelenlegi migrációs válságban fontos hangsúlyozni, hogy Magyarország a külső erőforrások helyett belső erőforrásokra támaszkodik, a kormány magyar embereket és családokat szeretné támogatni - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára a Családok budapesti világtalálkozójának szünetében tartott sajtótájékoztatón.
Novák Katalin elmondta, a szerdai kormányülésen elfogadtak egy családvédelmi programot, amely több új intézkedéssel segíti a családokat jövő évtől.
Az új döntéseket ismertetve közölte, a mintegy 116 ezer diákhitel-tartozással rendelkező nőnek szól az a lehetőség, hogy 2018. január 1-jétől az első gyermek esetében a várandósság harmadik hónapjától kezdve három évre felfüggesztik a tartozás törlesztését. A második gyereknél nemcsak felfüggesztik, hanem el is engedik a tartozás felét, míg a harmadik gyerek esetében teljes mértékben elengedik a tartozást.
Hozzátette, a már meglévő gyerekeket is beszámítják ennél a lehetőségnél, tehát ha már van egy gyerek, és megfogan a második, akkor a felét engedik el a tartozásnak.
A lakáscélú jelzáloghitellel rendelkezők terheit is szeretnék mérsékelni, ennek érdekében jövő évtől egy-egy millió forintot elengednek a családok tartozásából harmadik és további gyerekek vállalása esetén - mondta az államtitkár.
Megjegyezte, ez a lehetőség az újonnan felvett családi otthonteremtési (csok) hitelekre nem vonatkozik.
Elmondta: a hallgatói vagy diplomás gyedet 2018-tól egy év helyett már két évig lehet igénybe venni.
Novák Katalin beszámolt arról is, hogy újabb bölcsődefejlesztési program indul annak érdekében, hogy minden településen vagy annak közvetlen környezetben legyen valamilyen típusú bölcsőde. Az eddigi fejlesztési forrásokon túl erre még további tízmilliárd forintot fordítanak a jövő évi költségvetésben - fűzte hozzá.
Közölte, a magyar családtámogatási formák közül kettőt megnyitnak azon családok előtt, akiknek külföldön születik magyar állampolgárságú gyereke. Így jövőre már nekik is jár a 64 125 forintos egyszeri anyasági támogatást, valamint ők is jegyezhetnek babakötvényt és megkapják az ehhez járó 42 500 forintos induló tőkét.
Ezzel kapcsolatban kérdésre válaszolva elmondta, gondolkodnak azon, hogyan tudnák igénybe venni ezeket a lehetőséget azon határon túli magyarok, akiknek nehézségbe ütközik felvenni a magyar állampolgárságot.

Az elköteleződéshez kevés a jó kormányzati politika és az anyagi támogatás, olyan szövetségesek kellenek, akik eljutnak a "szívig és a lélekig" - jelentette ki, hozzátéve, ilyen szövetségesek a családok iránt elkötelezett szervezetek, egyházak, tudósok és politikusok.

 

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek úgy fogalmazott: a "családból merítjük az emberi együttélés értékeit és modelljét", az ember ott sajátítja el a másikra figyelés, a "segítő és másokért áldozatot vállaló szeretet képességét".
A bíboros Szent II. János Pál Ecclesia in Europa kezdetű apostoli buzdítását idézte, amely szerint a család "visszaadja a reményt az embernek, megadja a személy önértékébe vetett hitet. (.) Nagyon határozottan kell ezért állítani, hogy a házasság és a család intézménye Isten akaratából való".

Brian Brown, a Családok Világkongresszusának (World Congress of Families) elnöke arról beszélt, hogy a család a magja mindennek, az igazság, amely köré szerveződnek a különböző kultúrák és vallások. 
Kiemelte: mostanság nem könnyű kiállni a családokért, de a magyar kormány elkötelezte magát amellett, hogy a családot állítja politikájának középpontjába. Ezért mindenki tanulhat Magyarországtól - tette hozzá.
Larry D. Jacobs, a világkongresszus ügyvezető igazgatója azt mondta, a szervezet azon dolgozik, hogy támogassa a családot mint a társadalom egyetlen fenntartható egységét, segítse a családbarát nemzetek kiépítését és a családok naggyá tételét.
Steinbach József református püspök "Istentől készített, alapvető életrendnek" nevezte a családot, amely megfogalmazása szerint "minden további rend alapja a minket veszélyeztető, sokféle, rettenetes káosz ellenében".
Kiemelte: a Magyarországi Református Egyház a szolgálata egyik legfontosabb területének tekinti a házasságok, a családok építését, gondozását.

Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke videoüzenetében rámutatott: Isten azzal is bizonyította, hogy mennyire fontosnak tartja a családot, hogy amikor Jézus Krisztusban emberré lett, családba született. Hozzátette: Jézus arra tanított, hogy imáinkban "gyermeki bizalommal atyánknak szólíthatjuk a világmindenség urát", és még a kereszten is volt ereje gondoskodni édesanyjáról.
Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbija arról beszélt, Isten minden létezőt sokaságban teremtett, kivéve az embert, akit eredetileg "egyként" és a saját képmására, hogy társa legyen a teremtésben. A gyermeknemzés tehát nem demográfiai, hanem az ember alaplétét, egzisztenciáját érintő kérdés. Akinek nincs gyermeke, az nem tapasztalja meg az Isten képmására teremtés ajándékát - fogalmazott.

Dmitrij Szmirnov orosz ortodox esperes szerint az ördög Ádám és Éva első napjától kezdve azért küzd, hogy bebizonyítsa, az ember méltatlan Isten szeretetére. E harcban az emberiség utolsó mentsvára a család - mondta, hozzátéve: a család elleni támadás, a nagy számú válás és abortusz az emberiség önmaga elleni támadása. Kitért a családban nevelés fontosságára is, az ördögi terv részének nevezve a "dolgozó nők igáslóvá alakítását".

Szalay-Bobrovniczky Alexandra, Budapest főpolgármester-helyettese köszöntőjében úgy fogalmazott, a világkongresszus rendezési jogának odaítélésével elismerték a magyar családpolitika elmúlt években elért eredményeit, azt, hogy Magyarország a családpolitika, a család- és életvédelem egyik legemblematikusabb országává vált.
Kardosné Gyurkó Katalin, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke azt mondta, amikor a családokkal foglalkozunk, akkor az emberi élet minőségéről és az ember világban elfoglalt helyéről gondolkodunk.

A rendezvényen Balog Zoltánt a kongresszus Familia et Veritas díjával tüntették ki "a családok és az élet méltóságának védelemében végzett önfeláldozó szolgálatáért". 

Novák Katalin: a kormány számít a civilek és az egyházak támogatására
A magyar kormány nemzetközi szinten is kiáll a hagyományos családi értékek mellett, és ebben számítanak a civil szervezetek, az egyházak, valamint más kormányok támogatására - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára a világtalálkozón.
Novák Katalin előadásában úgy fogalmazott, a kormány nem adja fel családbarát, családorientált politikáját, és mindig ezeket az értékeket fogja képviselni mind nemzeti, mind pedig nemzetközi szinten.
Az államtitkár szerint nem a "semlegesség" a pozitív, hanem az értékek melletti kiállás.
Magyarország megvédi a házasság intézményét mint egy férfi és egy nő között létrejövő egységet, amely önkéntességen alapul, valamint a családot mint a nemzet túlélésének alapját - hangoztatta, utalva egy korábbi beszélgetésére, amelyben egy külföldi fórumon arról próbálták meggyőzni, hogy egy" tanulási folyamat" után majd mást gondolnak ezekről a fogalmakról.
"Nem akarjuk, hogy kioktassanak bennünket, tisztában vagyunk azzal, hogyan léphetünk előre" - szögezte le.
Christiana von Habsburg-Lothringen főhercegnő arról beszélt, hogy a hagyományos család, "ahogy Isten teremtette", ma súlyos támadásnak van kitéve, és nagyon sok szörnyű vádat és hazugságot kell elviselniük.
Arra hívta fel ugyanakkor a figyelmet, hogy a család mindig győztesen kerül ki a harcokból, mindig túléli a viszontagságokat, szépségének és erejének köszönhetően. A család maga a természet, és a természet végső soron mindig győzedelmeskedik, hiszen a természet Isten teremtménye, és amit Isten megteremt, azt nem lehet elpusztítani - mondta.
Azt is mondta, Isten az élet ajándékát emberi kezekre bízta, és ebből a bizalomból érthető meg az ember méltósága és az élet szentsége. Isten és ember között a család a titkos találkozóhely, itt születik a szeretet, az öröm, a jövő és a boldogság - fogalmazott a főhercegnő.
Christine de Marcellus de Vollmer, a venezuelai Alianza Latinoamericana para la Familia elnöke Orbán Viktor miniszterelnök és Balog Zoltán miniszter családbarát politikáját méltatva azt hangoztatta, Magyarországnak utat kell mutatnia más országoknak is.

Arról beszélt, hogy a liberális kormányzatok a gender ideológiával a gyerekeket célozzák, azzal, hogy azt kötelezővé teszik az iskolákban. Szerinte ennek az a veszélye, hogy a gyerekek elszeparálódhatnak a családban kapott szeretettől, nemes érzelmektől. Szerinte mindez a keresztény kultúra, Európa végét célozza. 
Kitért arra, hogy ezt a politikai, szellemi, gazdasági nyomást Latin-Amerikában már korábban felismerték, mint Európa, és azzal szemben egy a legfrissebb tudományos kutatásokra alapozott módszert dolgoztak ki, amellyel a fiatalokban az erényeket próbálják erősíteni.

Soltész Miklós: Ha egy vezető nem családbarát, akkor a döntései sem lesznek azok

Soltész Miklós a család válságáról tartott szekcióbeszélgetésen kiemelte: a kormány 2010-ben "beleállt" a családokat megvédő és a politikailag korrekt beszéd eltörlését célzó küzdelembe.

Mint mondta, e küzdelemben fontos szerep jut egy ország vezetőinek, hiszen ha egy vezető nem családbarát, akkor a döntései sem lesznek azok. Hozzátette, számos európai ország vezetői gyermektelenek, életüknek tehát nem része a családjukért és mások családjáért cselekvés.

Soltész Miklós szólt a média szerepéről és felelősségéről is. "Keményen harcoltunk" azért, hogy a filmeknek, reklámoknak legalább egy része mutasson pozitív képet a családokról - hangsúlyozta.

Kiemelte, a vallás és a hit szintén meghatározó szerepet tölt be a családok megmaradásáért vívott küzdelemben. A kommunizmus megpróbálta eltörölni a hitet a kelet-európai országokban, ma pedig a liberalizmus törekszik "lappangva, csendben" ugyanerre - mondta.

Kitért arra: hatéves munkájuk eredményeképp a termékenységi ráta 1,23-ról 1,48-ra nőtt, a házasságkötések száma 46 százalékkal emelkedett, a válások száma 20 százalékkal csökkent, az abortuszok száma pedig 40 ezerről 30 ezerre esett vissza.

Allan C. Carlson, a Családok Világkongresszusának (World Congress of Families) alapítója és tiszteletbeli elnöke arról beszélt, hogy nem mindegy, milyen kifejezéseket használunk a családdal kapcsolatban. Hozzátette, hogy szervezete a természetes család fogalmát részesíti előnyben, mert az pozitív hangzatú és az "isteni teremtésre" utal.

Véleménye szerint azért gyenge a modern család, mert leválasztották róla a gazdasági funkciót. Új funkciókat kell találni és meg kell erősíteni újra az otthonokat, hogy a családtagok ismét egyensúlyba kerüljenek - emelte ki.

A szekcióülések témái között szerepel a szexualitás és az emberi élet méltósága, a családbarát közösségek építése, az anyaság fontossága, valamint az egészséges gazdaság és a családok boldogságának összefüggése.


Reklám