Az Állami Számvevőszék visszautasítja a DK és a Jobbik vádaskodásait

A testület azt javasolja a pártoknak, hogy az ÁSZ rágalmazása és a közvélemény félrevezetése helyett vállalják a felelősséget a feltárt szabálytalanságokért

Belföld
  • 2019.01.31. - 18:06

Az Állami Számvevőszék határozottan visszautasítja a Demokratikus Koalíció és a Jobbik Magyarországért Mozgalom közleményeiben tett durva vádaskodásokat. Az ÁSZ egyúttal javasolja a DK és a Jobbik képviselőinek, hogy az Állami Számvevőszék rágalmazása, valamint a közvélemény félrevezetése helyett, vállalják a felelősséget az ÁSZ által megállapított szabálytalanságokért.

Az Állami Számvevőszék a 2018. évi országgyűlés választás kampánypénzeinek ellenőrzés során feltárta, hogy a hogy a Demokratikus Koalíció és a Jobbik Magyarországért Mozgalom tiltott támogatást használt fel kampánya finanszírozására.

A DK a párttörvény előírását megszegve - jogi személytől kölcsönszerződés alapján - nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként a piaci ár alatt vett igénybe szolgáltatást, 430 ezer Ft kamatkülönbözetként tiltott támogatást fogadott el  - idézi fel csütörtök délután kiadott közleményében az Állami Számvevőszék az ellenzéki pártok közleményére reagálva.

A DK korábban azt közölte, hogy az ÁSZ "csak apróságba tudott belekötni" gazdálkodásuk vizsgálatakor. Sebian-Petrovszki László, a párt igazgatója reagálásában azt írta, az ÁSZ szerint a DK egy kölcsönszerződés alapján 430 000 forint értékű be nem vallott előnyt szerzett, és ezt az összeget, valamint ezzel azonos mértékű büntetést kell fizetnie.  A DK szerint ez hazugság, ezt jelezték is az ÁSZ felé, ugyanakkor a párt kifogásolja, hogy az "európai jogállamokban elképzelhetetlen módon az ÁSZ döntéseivel szemben senki nem élhet jogorvoslattal".  "Reméljük - ha másra nem is - ez a büntetés legalább arra alkalmas volt, hogy az ÁSZ bizonyítsa Orbán Viktor iránti hűségét" - írta a pártigazgató a közleményben. Közölte továbbá, hogy büszkék az átlátható működésre, amely "mindössze ennyi örömöt tett lehetővé az ÁSZ vezetőinek".

A Jobbikot illetően a Számvevőszék emlékeztet rá, hogy a párt az elszámolásában a bevételek között saját forrásként feltüntetett 171 millió Ft-ból 52,1 millió Ft-ot számviteli bizonylattal nem támasztott alá. Továbbá a Jobbik a kampánytörvényt megsértve az elszámolásában a kampánykiadásai forrásaként 84,3 millió Ft összegben nem valós bevételeket, hanem hitel megnevezéssel tartozásokat és szállítói kötelezettségeket jelölt meg, amelyek nem képezhették a választási kampányra fordított kiadásainak forrását. Mindezek alapján a Jobbik a tiltott támogatásra vonatkozó finanszírozási tilalmakat nem tartotta be, és összesen 136,4 millió Ft tiltott támogatást fogadott el.

A Jobbik az ÁSZ megállapításaival szemben - szabályszerűnek tartja a kampánypénzekkel való elszámolását. A Jobbik közleményében az áll: az ÁSZ jelentéstervezetében szereplő "vádakra" egy héttel ezelőtt elküldték válaszlevelüket és az ahhoz tartozó 624 oldalnyi pénzügyi mellékletet. Azt írták: az iratanyagból világosan kiderül, hogy az ÁSZ által ismeretlennek minősített 52,1 millió forintnyi saját forrás a párt 2017. évi maradványösszege. A tényt igazoló bankszámlakivonatokat, egyenleg-igazolásokat és főkönyvi kivonatokat csatolták. Összességében a Jobbiknak 2017. december 31-én 138,5 millió forint állt rendelkezésére, amely jóval több, mint az ÁSZ által hiányolt 52,1 millió forint. Úgy folytatták: szerintük "még ennél is abszurdabb" a 84,3 millió forintnyi szállítói hiteltartozás ügye, amely ugyanis két állami intézménytől származik, a Magyar Posta Zrt.-től és a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV). 

Részletezték: a postával szembeni tartozásuk továbbra is fennáll, sőt, azt a posta kereseti úton, bíróság előtt érvényesíteni is kívánja. Az erről szóló keresetlevelet a jelentéstervezetre adott válaszhoz csatolták. A NAV-val szembeni tartozás a Facebook-hirdetések után fizetendő áfa összegéből adódik. "Valójában persze a NAV sem támogatta a pártot" - írták -, hiszen az adóhatóság által elfogadott, a válaszhoz szintén csatolt részletfizetési kérelemből kiderül, hogy azt a Jobbik 2020-21-ben fogja rendezni. Kiemelték: az "abszurd döntés" miatt veszélybe került a Jobbik európai parlamenti kampánya, hiszen a korábbi, általuk szintén vitatott, jelenleg Strasbourgban tárgyalt büntetés miatt a párt csődközeli állapotba kerülhet.

A DK és a Jobbik az ÁSZ jelentéstervezetére megküldött észrevételükben sem tudták megalapozottan cáfolni az ÁSZ tényeken alapuló megállapításait. Az ÁSZ a két párt észrevételeit nem fogadta el, ennek indoklását a nyilvános jelentés "Függelékek" fejezete tartalmazza.

Az ÁSZ leszögezi: számára nem léteznek ellenzéki vagy kormánypártok, kizárólag ellenőrzött szervezetek vannak, amelyek gazdálkodását a törvényi előírások szerint ellenőriznie kell. Az ÁSZ kiemelt szerepet tölt be és felelősséget visel a pártok feletti társadalmi kontroll érvényesítésében, ellenőrzéseivel hozzájárul a pártok gazdálkodásának szabályszerűségéhez, végső soron a politikai élet tisztaságához.

Az ÁSZ az ellenőrzéseit szigorú, nemzetközi szakmai standardok alapján, transzparens módon, minden egyéb szervezettől függetlenül, a jogállam keretei között végzi. Az ÁSZ független a pártpolitikától, nem vesz részt a pártpolitikai küzdelmekben, ellenőrzési tevékenysége során nem mérlegel pártpolitikai szempontokat.

Az ÁSZ hangsúlyozza: ellenőrzései során mindenben a vonatkozó törvényi előírások szerint, a jogállam védelme, a törvényi előírások betartása érdekében jár el, és a vonatkozó törvények keretei között minden párt számára ugyanazt a jogszabályok szerinti eljárást biztosítja. Az ÁSZ minden pártot azonos törvényi előírások alapján és eljárási szabályok szerint ellenőriz. Pontosan ez az, ami garantálja a jogállami kereteket, illetve a demokratikus normáknak való megfelelést.

Az ÁSZ csütörtök délelőtti közleményében azt írta, hogy a Jobbikon és a DK-n kívül még a Párbeszédnél, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártnál (MKKP) és az MSZP-Párbeszédnél tárt fel szabálytalanságokat, míg a Fidesz-KDNP, az LMP és a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata esetében szabályosnak találta a kampánypénzek felhasználását.

Reklám