Átláthatóbb és igazságosabb szociális támogatások márciustól

Több pénz jut szociális és közmunkaprogramokra

Belföld
  • 2015.02.28. - 17:10

Márciustól igazságosabbá és átláthatóbbá válik a szociális támogatások rendszere, és idén a tavalyinál jóval több forrás jut szociális és közmunkaprogramokra – jelentette ki pénteken Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) parlamenti államtitkára. Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár reményét fejezte ki, hogy jövő januártól a szociális dolgozók életpályamodelljét is beindíthatják.  

Igazságosabb és átláthatóbb lesz március elsejétől a szociális támogatások rendszere – mondta az EMMI parlamenti államtitkára pénteken Egerben. Rétvári Bence kijelentette: jelenleg 400 ezerrel többen dolgoznak, mint négy és fél évvel ezelőtt, és míg szociális és közmunkaprogramok támogatására tavaly közel 380 milliárdot szántak, idén e célra 411 milliárd forint áll rendelkezésre a költségvetésben. Az államtitkár hangsúlyozta: márciustól a jövedelempótló támogatásokat nem az önkormányzat, hanem az állam folyósítja a járási hivatalokon keresztül. Ezzel csökkennek az önkormányzatok adminisztrációs terhei, és az állam fizeti azt az önrészt is, amelyet eddig az önkormányzatok biztosítottak. Ilyen a foglalkoztatást helyettesítő támogatás, az egészségkárosodási és a gyermekfelügyeleti támogatás, az időskorúak járadéka, az ápolási díj, a közgyógyellátás, valamint az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére jogosító hatósági bizonyítvány – mondta.

A nagyobb hely- és személyismeretet kívánó kiadáskompenzáló támogatásokat ugyanakkor az önkormányzatok állják. Rétvári Bence kitért arra: az állam több forrásból is segíti az önkormányzatokat, hogy biztosítani tudják a támogatásokat. Ennek fedezetéül egyrészt a helyi adóbevételek szolgálnak. A nehéz helyzetben lévő településeknek harminc milliárd forintot különítettek el a költségvetésben, és tovább ötmilliárd forint áll rendelkezésre. „Büszkék vagyunk arra, hogy az elmúlt évek munkahelyteremtő intézkedéseinek és a családi támogatásoknak köszönhetően ma már 241 ezerrel kevesebb ember van kitéve a szegénység kockázatának”. Két év alatt 250 ezerrel csökkent azok száma, akik nem tudják kifűteni a lakásukat, és 130 ezerrel kevesebben vannak azok, akik nem tudják fizetni a hiteleiket – fűzte hozzá Rétvári Bence.

Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára Szolnokon átadta a százmillió forintból felújított és bővített, középsúlyos fogyatékos emberek bentlakásos intézményeként működő Liget Otthont. Kiemelte: egy szociális intézmény működését az jellemzi, hogy élhető, vonzó-e, és a döntéshozók felelőssége, hogy ehhez minden rendelkezésre álló lehetőséget megadjanak. Elmondta azt is, hogy a kormányzat elkötelezett a szociális szféra fejlesztése iránt, és felidézte, hogy az elmúlt években több mint tizenkét milliárd forint jutott fogyatékos és idős embereket gondozó bentlakásos intézmények megújítására, a következő hatéves időszakban pedig további ötmilliárd forintot szán hasonló célokra a kabinet. A megújulás feltétele nemcsak az infrastruktúra és az eszközállomány korszerűsítése, hanem a szakmai munka minőségének megőrzése és javítása. Ezt szolgálja a tavaly bevezetett bérpótlékrendszer - tette hozzá. Czibere Károly reményét fejezte ki, hogy idén ez további béremeléssel lesz kiegészíthető és 2016 januárjától a szociális dolgozók új életpályamodelljét is be tudják indítani.

Reklám