A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) idén február 14. és április 16. között az Európai Parlament rendeletére gyümölcsösültetvény-összeírást végzett. A felmérés az alma, bodza, cseresznye, dió, kajszi, körte, meggy, őszibarack ültetvényekre terjedt ki – derül ki a KSH lapunknak küldött közleményéből.
Az összeírás végeredményeként 73 ezer hektárnyi gyümölcsösterületről rendelkezünk részletes szerkezeti adatokkal. Az előzetes eredmények alapján az összeírt terület 53 százalékán két gyümölcsfajt, almát és meggyet termesztettek, ezt követte a dió, a bodza és a szilva. A következő öt évben tervezett kivágásra és telepítésre vonatkozó információk alapján a meggy és a dió területében várható jelentős növekedés. A legnagyobb területen alma- és meggyfákat terveznek telepíteni a gazdálkodók. Az őszibarack az egyetlen gyümölcsfaj, amelyik esetében nagyobb területet vágnának ki a közeljövőben, mint amekkorát telepítenének. A biogazdálkodásba bevont 6,6 ezer hektár gyümölcsösterület egyik fele már teljesen átállt ökológiai gazdálkodásra, másik fele még átállás alatt van. A felmérésből az látható, hogy a cseresznye- és körteültetvények majdnem fele, a meggy területének 37 százaléka öntözhető, a gazdálkodók ennek a kapacitásnak 2017 során a felét sem használták ki. A legkevésbé a bodza- és dióültetvények esetében van megoldva a vízpótlás, az öntözhető területek aránya ezeknél a gyümölcsfajoknál 24, illetve 22 százalékos. Az öntözhető területek aránya Zala megyében a legmagasabb, ahol a gyümölcsösültetvény-területek több mint kétharmada öntözhető.