A magyar állam tudja vállalni az agrárium digitalizációjához szükséges alapvető infrastruktúra megteremtését – mondta a hét végén Nagy István a Berlinben, a mezőgazdasági fórumon. Kiderült az is, Svájc csatlakozott a GMO-mentes szója termesztése mellett kiálló európai országokhoz.

Esélyegyenlőséget kell biztosítani minden gazdálkodónak ahhoz, hogy tudjon élni az agráriumot is forradalmasító digitalizáció adta lehetőségekkel – hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter szombaton Berlinben a Globális Élelmezési és Mezőgazdasági Fórumon (GFFA). A tárcavezető az MTI-nek adott nyilatkozatában kiemelte, hogy a digitalizáció olyan forradalmi változáshoz vezet az ágazatban, mint egykor az eke, a növény-, és az állatnemesítés vagy a műtrágya megjelenése.
Közölte, az állam tudja vállalni a digitalizációhoz szükséges alapvető infrastruktúra megteremtését, és hazánk az ötödik generációs mobil távközlési hálózat (5G) kiépítésével „nagyon jó úton halad”, de a mérethatékonyság is fontos tényező. Nagy István szerint a digitális beruházások megtérülése egészen más a nagyüzemi méretű agrárvállalkozások és a kisgazdaságok esetében, ezért azt is meg kell vizsgálni, hogy miként lehet esélyegyenlőséget biztosítani.
A digitalizáció az agrárium több területén is előrelépést hozhat: hozzájárulhat a termelékenység növeléséhez és a fogyasztók azon jogos elvárásának teljesítéséhez, hogy a mezőgazdasági termékek nyomon követhetők legyenek a termőföldtől az asztalig. Ezen kívül segíthet az éghajlatváltozás elleni küzdelemben is, és hozzájárulhat a fiatalok számára is vonzó technológiai környezet kialakításához – mondta a miniszter, és rámutatott, az agráriumban „a nemzedékváltás nemcsak Magyarországon, hanem szerte a világban nagyon fontos és kiélezett kérdés”.
Kifejtette, az adatok feldolgozását és megosztását, cseréjét elősegítő digitalizációnak az időjárási katasztrófák megelőzésében, előrejelzésében és a védekezés megszervezésében is nagy szerepe van. De akár az állatnemesítésben is, hiszen ma már nem elég egy-egy ország adatait ismerni, a hatások felméréséhez elemezni kell a világszerte elterjedt apa- és anyavonalakat, amihez „szabad adathozzáférés szükséges” – fogalmazott.
Szólt arról is, hogy tovább bővült a géntechnológiai módosításoktól (GMO) mentes szója termesztése mellett kiálló európai országok köre, ezúttal Svájc csatlakozott az Európai Szója Nyilatkozathoz, amelyet magyar–német–osztrák összefogással indítottak útnak. Hazánk 2015-ben hirdette meg a Szövetség a GMO-mentes Európáért elnevezésű kezdeményezést. Ennek az összefogásnak az eredménye az Európai Szója Nyilatkozat, amelyet 2017 júliusában írt alá tizennégy uniós tagállam. Időközben számos további ország is csatlakozott, az EU-n kívülről is.



