A magyar gazdaság alkalmazkodó- és ellenállóképessége erősebbnek bizonyult a járvány alatt a várakozásoknál jelentette ki a Pénzügyminisztérium (PM) pénzügyekért felelős államtitkára az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) tegnapi konferenciáján Budapesten. Gion Gábor szerint a gazdasági növekedés okozhat még meglepetéseket a járvány után is. Úgy vélte, a mostanihoz hasonló veszélyhelyzetekre nincs megbízható gazdasági modell, de elképzelhető, hogy a bruttó hazai termék bővülése jövőre is eléri az öt százalékot, hosszabb távon pedig négy százalék körül állandósulhat. A költségvetési intézkedések a hitelmoratóriummal és a jegybanki programokkal együtt a GDP harminc százalékát mozgatták meg a válság ellensúlyozása érdekében. Ennél nagyobb arány alig volt Európában, és jövőre is megközelítheti a húsz százalékot. Előadásában Gion Gábor méltatta az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárak tevékenységét, az átlátható kínálatot, a díjbevételek folyamatos emelkedését, de felhívta a figyelmet a tagság elöregedésére.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) tőkepiacok és biztosítók prudenciális, fogyasztóvédelmi felügyeletéért és piacfelügyeletért felelős ügyvezető igazgatója is a taglétszám csökkenésére hívta fel a figyelmet. Szeniczey Gergő szerint a pénztáraknak többet kellene foglalkozniuk az utánpótlással. A lakossági megtakarítások ugyanakkor 2020-ban is nőttek, a magyar háztartások pénzügyi vagyona meghaladja a térség átlagát – magyarázta a jegybank és az Eurostat adataira hivatkozva. Nagy Csaba, az ÖPOSZ elnöke sikeresnek ítélte az önkéntes pénztárak elmúlt húsz évét, és üdvözölte, hogy sokat fejlődött az ügyfelek pénzügyi tudása és tudatossága. A járvány alatt nemcsak az egyéni, hanem a munkáltatói befizetések is megugrottak, mert az alkalmazottak egészsége felértékelődött – mondta.




