Ismét elindult a papíripari szakképzés Magyarországon

Az oktatás szerkezetileg, tartalmilag és módszertanilag is megújult, illeszkedik a piac, a vállalatok igényeihez, amelyekhez a fejlesztések rugalmasan alkalmazkodnak

Ajánló
  • 2021.09.07. - 00:47
Cikk borítókép
Vajda Attila: A szakképző iskola piacképes tudást kínál, a gyakorlati ismeretekre helyezi a hangsúlytVajda-Papír Kft.

Húsz év szünet után idén szeptemberben újra elindult a papírgyártás és -feldolgozás nappali szakképzése Magyarországon, Dunaújvárosban az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Vajda-Papír együttműködésében – írta a Vajda-Papír tegnapi sajtóközleményében.

Pölöskei Gáborné, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szakképzésért felelős helyettes államtitkára a közleményben hangsúlyozta, hogy a szakképzés átalakítása megfelelően szolgálja az Ipar 4.0 stratégia gazdaságfejlesztési irányait azzal, hogy minőségi, képzett szakemberek állhatnak a gazdaság szolgálatába és az új papíripari képzés karrierlehetőséget biztosít a Dél-Dunántúl régió fiataljainak.

A helyettes államtitkár elmondása szerint a Szakképzés 4.0 stratégia főbb pilléreinek köszönhetően az oktatás szerkezetileg, tartalmilag és módszertanilag is megújult, sokkal inkább illeszkedik a piac, a vállaltok igényeihez, amelyek szervesen és rugalmasan épülnek be a képzésbe.

A változás nemcsak a diákoknak, a leendő munkavállalóknak jó, de a duális képzésben részt vevő cégeknek is, amelyek amellett, hogy jelentős adókedvezményt kapnak a tanulók után, a legfrissebb technológiákhoz és a vállalati igényekhez legjobban illeszkedő tudással rendelkező fiatalokat szerezhetnek meg a munkaerőpiacon, amivel jelentős hatékonyság- és versenyképesség-növelést érhetnek el.

Ismertette, hogy országszerte egyeztetett a kamarákkal és a pia­ci szereplőkkel a vállalatok szerepéről, lehetőségeiről a megerősített szakképzési rendszerben, és kiemelte azt is, hogy a megújult rendszerben a tanulószerződést szakképzési munkaszerződés váltotta fel, és a duális partnerek tanulónként akár havi kétszázötvenezer forint összegű adókedvezményben részesülhetnek, a tanuló pedig mint a vállalat munkavállalója a korábbi juttatásoknál lényegesen magasabb, havi százezer forintot elérő munkabérhez juthat.

A munkáltatót ebben a körben szociális hozzájárulási adó, szakképzési hozzájárulási és személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség nem terheli. A megújult szakképzés sikerét jelzi az is szavai szerint, hogy az előző tanévhez képest tíz százalékkal nőtt a szakoktatásba felvettek száma.

Vajda Attila, a Vajda-Papír Kft. ügyvezető igazgatója a közleményben hangsúlyozta: a szakképző iskola piacképes tudást kínál, a gyakorlati ismeretek elsajátítására helyezi a hangsúlyt. A tanulók vállalati környezetben, akár leendő munkáltatójuknál tanulhatnak, gyakorolhatnak.

Hozzátette, hogy a cég számára is eredményes az együttműködés, hiszen a papíriparban is gyorsan változik a technológia, ma már egyre inkább kreatív, gondolkodó, a változásokhoz gyorsan alkalmazkodó munkavállalókra van szükségük. Az újrainduló szakképzés nélkülözhetetlen egy olyan gyorsan bővülő piacon, ahol évről évre látványosan nő a hozzáadott érték, a GDP-hez való hozzájárulás, a foglalkoztatottak száma és a befektetések értéke – magyarázta.

„Ezért döntöttünk úgy, hogy a kamarával és a minisztériummal szoros együttműködésben egy új, a papírgyártás és -feldolgozás témakörére kiterjedő nappali oktatási rendszerben indítható képzést állítsunk össze, részt vettünk a tanagyag kidolgozásában, majd folyamatos aktualizálásában, és gyakorlati helyet, illetve később munkalehetőséget biztosítunk a képzésben résztvevőknek” – mondta az ügyvezető.

Reklám