Javulhat Magyarország és Románia viszonya

Korábban megoldhatatlannak hitt kérdések megoldását teszi lehetővé a kisebbségi ügyekkel foglalkozó vegyes bizottság újraindítása – mondta Szijjártó Péter

Ajánló
  • 2021.04.29. - 02:36
Cikk borítókép
Bogdan Aurescu és Szijjártó Péter új fejezetről beszélt a kapcsolatokbanSzijjártó Péter Facebook-oldal

Derűlátó a magyar–román kapcsolatok jövőjét illetően Szijjártó Péter magyar és Bogdan Aurescu román külügyminiszter. Tegnap Gyulán több kétoldalú megállapodást is aláírtak, valamint bejelentették két új határátkelő létesítését.

A kisebbségi ügyekkel foglalkozó vegyes bizottság újraindításával új fejezet nyílik a magyar–román kapcsolatokban – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap, miután román kollégájával több kétoldalú megállapodást is aláírt a gyulai Almásy-kastélyban. A tárcavezető elmondta, a megállapodás lehetővé teszi a megoldhatatlannak hitt kérdések közös megtárgyalását és megoldását.

Szijjártó Péter bejelentette emellett, hogy új, állandó nyitvatartású határátkelők nyílnak Elek–Ottlaka és Dombegyház–Kisvarjas között, várhatóan ősszel.

A felek tárgyaltak energiabiztonsági kérdésekről is, és egyetértettek abban, hogy a klímacélok mindkét országnak fontosak, de az elérésükhöz szükség van a nukleáris energiára és a földgáz átmeneti energiahordozóként történő használatára.

Kérdésre válaszolva Szijjártó Péter elmondta: a visegrádi országok kormányfői nem gyakorolnak nyomást egymásra. Kiemelte: a V4-es országok vezetői hétfőn Andrej Babis cseh miniszterelnök kezdeményezésére adtak ki egy szöveget, amelyben valamennyien jelezték szolidaritásukat Prágának, de a szövegben mind a négy kormányfő szempontjai megjelentek. Erről több sajtóorgánum úgy írt: a magyar miniszterelnök megvétózta, hogy a V4-ek keményen fellépjenek Oroszországgal szemben, ugyanakkor Magyarország szolidaritásvállalása nem kérdőjelezhető meg.

Bogdan Aurescu román külügyminiszter szerint a kapcsolatok újraindításának reményét hordozza a vegyes bizottság újraindítása. Emlékeztetett: a magyar kormány pénzügyi támogatást nyújt a minőségi, román nyelvű oktatásnak, a román kisebbség számára biztosítja a nyelvhasználati jogokat, továbbá Budapesten helyet biztosít egy ortodox templom építéséhez.

Reklám