Francia tudósok szerint a diszlexia oka a szemben lévő sejtek a megszokottól eltérő elrendeződése lehet.
A kutatás szerint a jelenségnek fizikai okai vannak: a fényreceptorok elrendeződése az emberi szemben. Ezek a sejtek hétköznapi esetben aszimmetrikusan helyezkednek el, a diszlexiában szenvedő alanyok esetében azonban a két szemben szimmetrikusan rendeződtek el a receptorok, ennek következtében pedig az agy két „képet” kap. Hétköznapi esetben az ember rendelkezik egy domináns szemmel, ahogy vannak jobb- és balkezesek is, ilyenkor pedig az „erősebb” szem által közvetített inger felülírja a „rivális” képet, az agyhoz pedig így csak egy kép jut el. A tanulmány szerint a diszlexiások nem rendelkeznek domináns szemmel, így léphet fel a képzavar – és ennek tudható be az is, hogy olvasás közben a diszlexiások jellemzően „tükörhibákat” vétenek, azaz például összekeverik a b és d betűket.
Guy Ropars, a felfedezést leíró tanulmány egyik szerzője kiemelte, hogy – amennyiben valóban sikerült feltárni a diszlexia kiváltó okát –, a diagnózis is végtelenül egyszerű lesz, és valószínű, hogy hamarosan gyógymódot is találnak az állapotra.



