A tavalyi évhez hasonlóan ismét kilencedik lett Pars Krisztián férfi kalapácsvetésben a Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíjon Székesfehérváron, ahol a papírformának megfelelően a világranglista-vezető lengyel Pawel Fajdek simán nyert, míg legjobb magyarként Halász Bence hatodik helyen végzett.
Női súlylökésben viszont magabiztos hazai siker született, Márton Anita 19,48 méteres dobására az ellenfeleknek nem volt válaszuk. A nap másik magyar győzelme Kővágó Zoltán nevéhez fűződik: a 2004-es olimpia ezüstérmese 65,67 méterre hajította a diszkoszt, ami vb-szintet jelent. Justin Gatlin 10 másodpercen belüli időt futva nyerte meg a férfi 100 méteres síkfutást, mindössze egy századdal maradt le mögötte a címvédő Akani Simbine. Női 400 gáton az amerikai Koni Carter bizonyult a legjobbnak, a szám ötkarikás aranyérmese, Dalilah Muhammad a hajrára elfáradt, így harmadikként ért célba. Baji Balázs fantasztikus teljesítményt nyújtott a férfi 110 gátasok közt, 13,15-ös ideje óriási új országos csúcs. Más kérdés, hogy a dobogóra így sem fért fel Baji, megsüvegelendő produkciója a világklasszisok sorát felvonultató mezőnyben negyedik helyet ért.
Pars Krisztián sérülten versenyzett, ennek tükrében nem meglepő, hogy nem tudott a dobogó közelébe kerülni. Fotó: MTI/Bodnár BoglárkaA vasárnapi Hopp Parádé és a hétfői versenynap után a férfi kalapácsvetők nyitották meg kedden az elmúlt évek alatt a világ legrangosabb nemzetközi versenyeinek sorába lépő viadal főnapját, amelyre több mint ötven országból érkeztek versenyzők.
Ezt a számot korábban rendre hazai győzelmi esélyekkel rendezték meg, ám a londoni olimpiai bajnok Pars idén is rengeteg egészségi problémával küzd, emiatt formája messze van attól, mint amit 2016 előtt éveken át mutatott. A szombathelyiek kétszeres Európa-bajnoka láthatóan szenvedett a dobókörben, önmagához képest nagyon lassú volt, kalapácsa a legjobban sikerült első kísérletére is mindössze 73,02 méterig szállt, így három kör után véget ért számára a verseny. "Sérülten, félig sérvvel nem lehet versenyezni" - mondta röviden a láthatóan feldúlt Pars, miután harmadik kísérletét is ledobta.
Az első két sorozatban még csak óvatosan dobó, kétszeres világbajnok Fajdek a harmadik sorozattól egyszemélyes show-t produkált, előbb 80,29, majd 81,19, ötödikre pedig 82,64 méterig jutott, s ugyan hatodikra nem javított, sikere így is nyomasztóan egyértelmű volt.
A magyar bajnok Halász Bence stabilan 75 méter körül dobott végig, a legmesszebbre pedig a hatodik szériában jutott, amikor 75,81 méternél esett le kalapácsa, ez a hatodik helyet jelentette számára.
Másodikként Fajdek honfitársa, Wojcieh Nowicki zárt, míg a harmadik a fehérorosz Pavel Barejsa lett.
Márton Anita mindenkit maga mögé utasított súlylökésben
A férfi kalapácsvetés magyar szempontból kevés igazi örömet tartogatott, női súlylökésben viszont arra lehetett számítani, hogy hazai győzelem születik, mivel a mezőnyben egyértelműen az olimpiai bronzérmes magyar számított a legjobbnak.
"Nagyon örülök a győzelemnek, s annak, hogy jó sorozatot tudtam dobni" - nyilatkozta a verseny után Márton. "Volt egy nehezebb időszakom, de úgy tűnik, sikerült kilábalnom belőle. A fő cél továbbra is a londoni világbajnokság."
Az idényt remekül kezdő, ám azóta kicsit visszafogottabb eredményeket produkáló Márton Anita már az első sorozatban jelezte, hogy ezúttal nagy eredményre lehet számítani tőle. Elsőre 18,27 méterrel nyitott, ami "bemelegítésnek" több mint biztató volt, majd másodikra már 19,23 métert lökött. A magyar dobó tulajdonképpen végig magával versenyzett, s ugyan a harmadik és negyedik sorozatban nem javított, ötödikre ismét kiválóan beletalált a dobásba, így 19,48 méterrel nyerte a versenyt. Márton fölényére jellemző, hogy a hatból öt dobásával megnyerte volna a viadalt, melyen utolsóra 19,23 métert ért el.

A várt kiváló versenyt hozta, a győzelemért McLeod és Subenkov vívott nagy csatát, az utolsó gát után azonban már egyértelműen a jamaicai volt az élen és 12.96 másodperccel nyert, míg a független színekben versenyző Subenkov öt századdal lemaradva lett második. Ezzel a világ idei két legjobb eredményét futották. Mögöttük jött be Merritt 13.11-gyel, majd negyedikként Baji.
A magyar versenyző eredményére kicsit várni kellett, majd, amikor a kivetítőn megjelent 13.15-ös ideje, az állatorvosként dolgozó atléta ugrálni kezdett örömében. "Jól elkaptam a rajtot, éreztem hogy jó helyen vagyok" - nyilatkozta Baji Balázs, aki nyolc századot faragott saját, júniusban elért országos rekordján. Hozzátette: ennek ellenére ez nem volt egy jó futás, mivel kicsit "szétesett" a végére. Baji idén harmadszor javította meg az országos rekordot 110 méter gáton.
Harrison mindössze nyolc századdal maradt el a világcsúcstól
Kendra Harrison ritkán látható parádés futással, 12.28 másodperces eredménnyel győzött női 100 méter gáton. Harrison tavaly javította 12.20-ra a világrekordot, ám öröme nem lehetett teljes, mivel lemaradt a riói olimpiáról. Idén azonban hasonló kudarcot nem kell megemésztenie, mivel a székesfehérvári verseny előtt másfél héttel megnyerte az amerikai bajnokságot, amivel biztosította helyét a világbajnoki csapatban.
A bajnoki cím és vb-csapattagság úgy tűnik, nagyon feldobta a mindössze 1,63 méter magas sprintert, mert kedden valósággal kirobbant a startgépből és úgy hagyta maga mögött vetélytársait, mintha a mezőnyben nem két olimpiai bajnok, s a világranglista első hat helyezettjéből öt atléta lett volna, hanem másodvonalbeli futók. Harrison 12.28 másodperces eredménye annak fényében még figyelemreméltóbb, hogy a futam alatt szélcsend volt a Bregyó-közben. A második helyen az eddigi ranglistaelső Jasmin Stowers végzett 12.66 másodperccel, Sharika Nelvis pedig 12.69-cel lett harmadik.
Női 400-on az olimpiai bajnok bahamai Shaune Miller-Uibo 49.86 másodpercre javította a versenycsúcsot, míg férfi távolban a dél-afrikai Rushwal Samaai 8,34 méterrel nyert, ami szintén a Gyulai Memorial történetének legjobbja, ráadásul ezzel legyőzte az olimpiai aranyérmes amerikai Jeff Hendersont is, aki 8,18-cal zárt.



