Márton Anita aranyérmes súlylökésben

Zsivoczky-Farkas Györgyi bronzérmes ötpróbában a fedettpályás Eb-n

Sport
  • 2017.03.03. - 14:24

Márton Anita megvédte címét női súlylökésben a belgrádi fedettpályás atlétikai Európa-bajnokság pénteki nyitónapján. Zsivoczky-Farkas Györgyi pedig bronzérmet nyert ötpróbában.

Az olimpiai bronzérmes Márton Anita bosszúsan zárta a délelőtti selejtezőt, mivel nagy esélyesként csak harmadikra dobta túl a döntőt érő szintet. A kora esti döntőben azonban már az elején sem óvatoskodott, első dobóként lépett a körbe, s 18,67 méteres nyitásával megadta a verseny alaphangját, egyértelművé téve az aranyérmes kilétét. Innen a 28 éves magyar klasszis tulajdonképpen már csak magával és a tavalyi fedett vb-n ezüstöt érő 19,33 méteres országos csúcsával versenyzett. Másodikra 18,96-ig, harmadikra pedig 19,24-ig repítette a súlygolyót. Ez utóbbival a világranglista élére ugrott.

A negyedik sorozata nem sikerült, ötödikre pedig 18,46-ot ért el, az utolsó kísérletét pedig már bajnokként tehette meg. Márton Anita hatodikra ismét megcsillogtatta kivételes koncentrációs képességét, s már teljesen tét nélkül, 19,28 méterre javított. Fölényéről mindent elmond, hogy valamennyi érvényes eredményével nyert volna, a második bolgár Radoszlava Mavrogyijeva 92 centivel maradt el tőle. 

A döntő után az M4 Sportnak Márton Anita elmondta: sajnálja, hogy az országos csúcstól elmaradt, de nagyon boldog, hogy sikerült megvédenie az Európa-bajnoki címét. "A selejtezőben nem teljesítettem jól, de délutánra sikerült összerakni magam fejben, és jó sorozatot löktem. A döntőkben mindig sokkal nyugodtabb vagyok. Az első lökésem jól sikerült, ez nagy erőt adott. Itt voltak a szüleim, valamint a párom is, nagyon jó érzés volt előttük versenyezni" - tette hozzá.

A békéscsabai színekben versenyző dobó az elmúlt években fantasztikus sorozatot produkált: 2014-ben bronzérmet szerzett a zürichi szabadtéri Európa-bajnokságon (19,04 m - országos csúcs), 2015-ben első lett a prágai fedettpályás Eb-n (19,23 m - ocs), s negyedik a pekingi vb-n (19,48 m - ocs), tavaly ezüstöt nyert a fedett vb-n (19,33 m - ocs) és a szabadtéri Eb-n is (18,72 m), majd a dobogó harmadik fokára állhatott fel a riói olimpián (19,87 m - ocs), most pedig újabb fedett Eb-aranyat szerzett.

Márton Anita ráadásul ezzel a fedettpályás Eb-k történetének legeredményesebb magyar női versenyzőjévé lépett elő, megelőzve a magasugró Mátay Andreát, aki egy-egy arany- és ezüstérmet nyert.

Zsivoczky-Farkas Györgyi bronzérmes ötpróbában

Zsivoczky-Farkas Györgyi bronzérmet nyert, míg Krizsán Xénia negyedik helyen végzett ötpróbában a belgrádi fedettpályás Európa-bajnokság pénteki napján. Mindkét magyar egyéni rekordot állított fel. A riói olimpián hétpróbában nyolcadik Zsivoczky-Farkas egész nap kiválóan versenyzett, 60 gáton (8.47 mp) és magasugrásban (1,81 m) idei legjobbjait érte el, míg súlylökésben (14,95 m) és távolugrásban (6,38 m) egyéni csúcsot javított. A 800 méter előtt így a második osztrák Ivona Dadictól mindössze 20 ponttal lemaradva állt a bronzérmes pozícióban, a negyedik holland Nadine Broersen pedig viszonylag távol, 75 pontra volt tőle.

A négykörös futás nagy kérdése így az volt, hogy a magyar és az osztrák atléta miként osztozik majd az ezüst- és bronzérmen, mivel az olimpiai bajnok belga Nafissatou Thiam sikeréhez nem férhetett kétség. A osztrák-magyar párharcot végül előbbi nyerte, Dadic az első helyen ért célba, ellenfele pedig harmadikként, ezzel a Budapest Honvéd 32 éves atlétája a bronzérmet szerezte meg, 4731 pontos egyéni rekorddal.

A hétpróbában U23-as Eb-győztes Krizsán szintén nagyszerűen versenyzett pénteken, ő 60 gáton (8.30 mp) és magasban (1,81 m) javított egyéni csúcsot, míg súlyban (14,24 m) és távolban (6,09 m) közel volt legjobbjához. Az MTK atlétája az ötödik helyről kezdhette a 800-at, tudva, hogy a dobogóra már nincs esélye, de a negyedik Broersent még megelőzheti. Krizsán ennek szellemében nagyot futott, jól taktikázva, a végén honfitársát is lehajrázva lett második a futamban 2:15.08 perces egyéni csúccsal. Összeredménye, a 4631 pont neki is nagy egyéni rekord, a negyedik hely pedig a legjobb felnőtt eredménye.

Thiam 4870 ponttal, a világ idei legjobbjával nyert, Dadic pedig 4767-tel szerezte meg az ezüstérmet.

Zsivoczky-Farkas Györgyi karrierje első felnőtt világversenyes érmét szerezte meg, egyúttal a magyar küldöttség második dobogósa lett Belgrádban, mivel egy órával korábban Márton Anita megvédte címét súlylökésben.

Baji kiugrott, nincs magyar döntős 60 gáton

Baji Balázs kiugrott, így kiesett, Kerekes Gréta és Kozák Luca pedig nem tudott döntős időt futni 60 méter gáton a belgrádi fedettpályás atlétikai Európa-bajnokság pénteki napján.

A délutáni program a női 60 méter gáttal kezdődött. Az előfutamban egyéni csúcsot futott Kozák Luca az elődöntő első futamában a délelőttinél gyengébben kapott lábra, s végül hetedik helyen ért célba, 8.14 másodperces idejétől alaposan elmaradva, 8.27-tel. A második futamban a magyar bajnok Kerekes Gréta jó rajt után erőteljesen futott, s délelőtti idején egy századot javítva 8.23 másodperccel hatodik lett. A futamokból az első négy került döntőbe, Kerekes 12., Kozák pedig 13. helyen zárt.

A férfiak hasonló számát nagy magyar várakozás előzte meg, hiszen a szabadtéri Eb-ezüstérmes Baji Balázs is az indulók között volt, aki az elmúlt hetekben kétszer javított országos csúcsot. A nagy reménykedés ugyanakkor hamar semmivé foszlott, mivel a második futamban érdekelt vágtázó még a startpisztoly eldördülése előtt kiugrott, ezért kizárták. Később aztán Szűcs Valdó rajthoz sem állt a harmadik futamban, így eldőlt, hogy az esti gátas döntőket magyarok nélkül rendezik.

Kazi Tamás nem jutott döntőbe 1500-on

Kazi Tamás nem jutott döntőbe férfi 1500 méteren a belgrádi fedettpályás atlétikai Európa-bajnokságon. A táv három előfutamából az első két-két helyezett jutott fináléba, illetve a további három legjobb idő birtokosa. A magyar középtávfutó futamában negyedik helyen ért célba, 3:47.64 perces eredménye pedig kevés volt a fináléhoz, így számára véget ért a kontinensviadal.

Reklám