Konkurenciát kaphat a vb

Labdarúgás. Négy év múlva indítanák a szuper-klubvilágbajnokságot

Sport
  • 2017.11.30. - 02:11

Újabb részleteket hoztak nyilvánosságra a legnagyobb európai sportlapok a FIFA új tervéről, a szuper-klubvilágbajnokságról. Az első, a mostanihoz képest kibővített sorozatot négy év múlva, 2021-ben tervezik megtartani.

A FIFA ritkán deklarálja bármelyik sorozatáról is, hogy sikertelen, de alkalmasint felér egy beismeréssel, hogy a negyedszázada létező, aztán idővel kibővített, s „elővilágbajnokságként” funkcionáló Konföderációs Kupának szinte biztosan az utolsó, s nem a legutóbbi kiírását nyerték meg a németek a nyáron Oroszországban.

A sorozatot minden negyedik évben, júniusban rendeznék, ilyen szempontból pontosan a Konföderációs Kupa helyére illeszkedne a programba. Huszonnégy csapat venne részt rajta, az elképzelések szerint ezek nyolc hármas csoportot alkotnának, a győztesek kerülnének a negyeddöntőbe, ahonnan kuparendszerben, egyenes kieséssel zajlana a torna. Attól függően, hogy a harmadik helyért rendeznek-e mérkőzést, 31-32 mérkőzést foglalna magába a sorozat.

A válogatottak világbajnokságához (és a klubvilágbajnokságokhoz) hasonlóan a kontinentális tornákról lehet majd jogot szerezni az indulásra. A FIFA – egyébként helyesen – ebben az esetben, a jelek szerint, hajlandó félretenni az „egyenlősdit”, a huszonnégy helyből ugyanis tizenkettőt európai, ötöt pedig dél-amerikai klub kapna. Csak hét jut majd a többieknek, kettő-kettő az afrikaiaknak, az ázsiaiaknak és a közép-, illetve észak-amerikaiaknak. A huszonnegyedik hely lehetne Óceániáé, de nem egyenes úton, hanem egy sikeres playoff jutalmaként – az még nem tisztázott, melyik konföderáció csapatával kellene azt megvívni. A tizenkét európai helyet első lépésben a ciklus négy BL-győztese, négy BL-döntőse, valamint a további legjobb négy koefficienssel rendelkező csapat kapná. Nem tisztázott, hogy amennyiben a négy BL-döntőben egy csapat többször is szerepelt, ki léphet a helyére. Vélhetően a koefficiensek alapján felállított rangsor további helyezettjei.

A Marca összeállított egy listát, hogy most mely csapatok lennének jogosultak az indulásra. Európa: Real Madrid, Barcelona, Atlético Madrid, Juventus, Bayern, PSG, Sevilla, Manchester City, Dortmund, Benfica, Arsenal, FC Porto. Dél-Amerika: Atlético Nacional, River Plate, San Lorenzo, Atlético Mineiro, Boca Juniors. Afrika: Casablanca, Mamelodi Sundowns. Ázsia: Urava Red Diamonds, Csönbuk Hyundai Motors, Észak- és Közép-Amerika: América, Pachuca.Óceánia: Auckland City.
Reklám