Ezt még a katari emír sem bírta

Labdarúgás. A Paris Saint-Germain tavaly és idén is kiesett a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében, mégis nagy a különbség a kettő között, most nem volt esélye

Sport
  • 2018.03.08. - 01:39

Nem tudott idén sem egy szinttel feljebb lépni a Paris Saint-Ger­main az európai futballelitben. Éppen úgy kiesett, mint egy évvel korábban. Mégis, a kettő között óriási a különbség.

PSG–Real-Madrid
Szemek a labdán a PSG–Real Madrid meccsen, ahol a címvédő simán továbbjutott (Fotó: Reuters/Benoit Tessier)

Ahogyan Unai Emery – sokak szerint utolsó, a PSG edzőjeként BL-meccs után adott nyilatkozatában – is fejtegette, a Real Madrid ellen ki lehet esni a királykategóriá­ban. Ezzel nem lehet nem egyetérteni. Még azzal sem lehet vitatkozni, hogy „de a nyolcaddöntőben kiesni csalódás”. A francia főváros kirakatklubjának vezetői az elmúlt években rengeteg pénzt áldoztak a csapat megerősítésére, különösen az elmúlt két évben vettek méregdrágán játékosokat. Immár övék, a vételi árak alapján, a világ legdrágább csatársora. Ám a csapat, ahogyan 2017-ben, úgy 2018-ban sem jutott be az európai porondon a legjobb nyolcba. Legyünk kicsit megengedők: balszerencséje is volt, hiszen előbb a Barcelonát, aztán a Real Madridot kapta. Tavaly „állva halt meg”, a Barca ellen hazai pályán csodálatosan futballozott, a visszavágón pedig naiv és balszerencsés is volt. Az ellenfél akkori legjobbja (Neymar) aztán Párizsba költözött, de talán az azóta eltelt időszak legfontosabb mérkőzéséről hiányzott. A brazilt a „Messin és Cristia­no Ronaldón kívüli futballvilág” legjobbjának tartják, de becsapná magát Emery és a PSG azt gondolva, hogy szerdán este Neymarral továbbjutott volna. Szemben a Barcelona elleni párharccal, most nem volt esélye. Julian Draxler, a német világbajnok középpályás őszintén és a csekély szerepe miatt csalódottan mondta: „Négyszázmillió eurót elköltött a klub a nyáron, s nem mentünk vele semmire. Egy olyan helyzetben, amikor 3–1-gyel érkezik a Real Madrid, sokkal agresszívebben kellett volna játszani, sokkal nagyobb nyomást gyakorolni rá.” Ez a párharc újra megmutatta, milyen nagy idő is lehet néhány hét és főleg néhány hónap az európai futballban. December elején vagy akár a nem sokkal karácsony előtti sorsolás idején a kontinens labdarúgása a PSG őszi remekléséről, az ipari mennyiségben termelt góljairól, a BL csoportmecsein felállított gólrekordjáról áradozott. Közben pedig szidta a Real Madridot, s arról cikkezett az El Clásico után, hogy Zidane kispadon töltött napjai meg lesznek számlálva, ha nem éli túl csapatával a nyolcaddöntőt. Kedd este a Parc des Princes-ben, ha egy ilyen kaliberű csapatnál létezik ilyen, tartalékos összeállításban, a Madrid futball-leckét adott a franciáknak. Keylor Navas érthetetlenné tette, miért akar százmillió euróért új kapust venni a klub, Raphael Varane az egyik legjobb meccsét játszotta, amióta a klubhoz került, Casemiro közel 98 százalékos pontossággal passzolt, s újra megmutatta, hogy Zidane legnagyobb edzői húzása volt a favorizálása, Cristiano Ronaldo pedig sorozatban a kilencedik BL-mérkőzésén szerzett gólt. Casemiro mondta a meccs után: „Cristia­no Ronaldo a világ legjobbja, a Real Madrid pedig egyszerűen legyőzhetetlen.” Ő láthatja így, a portugálnak valóban csak Messi még mindig a riválisa, a Madrid pedig, ha nem is legyőzhetetlen, de elképesztően profi, tudatos, és bölcs csapat, amely a Zidane-korszakban továbbra sem veszített még nemzetközi kupapárharcot, és sorozatban harmadszor is kettős győzelemmel jutott tovább a BL negyeddöntőjébe. Mateo Kovacic szerint a Real Madrid győzelemre született. Zidane a tökéletes taktikai fegyelmet dicsérte, Sergio Ramos pedig az edzőt, aki kidolgozta a taktikát. A PSG tulajdonosa, Nasszer bin Ganim Al-Kelaifi meghívta a mérkőzésre a regnáló katari emírt, Sejk Tamim bin Hamad Al Thanit, akinek a kormányában tárca nélküli miniszter is egyben. Sejk Tamim Marco Verratti kiállításáig nézte a meccset, utána felállt, és otthagyta a páholyát.

Bajnokok Ligája, nyolcaddöntők, keddi mérkőzések. PSG–Real Madrid 1–2 (tj: Real
Madrid 2–5-tel), Liverpool–Porto 0–0 (tj.: Liverpool 5–0-lal). A szerdai két mérkőzés lapzárta után ért véget.


Nyolcból hét „tévémeccs” a labdarúgó Európa Ligában

Két magyar, a „lipcsei” Gulácsi Péter és a „kijevi” Kádár Tamás is érdekelt az Európa Liga mai fordulójában.
A játéknap slágerének az AC Milan és az Arsenal találkozója ígérkezik. Az előző négy tétmérkőzésükön vereséget szenvedő angolok javíthatnak a jó formában lévő olaszok ellen. A milánói csapat legutóbbi tizenhárom összecsapásán nem kapott ki. Európa Liga, nyolcaddöntő, első mérkőzések: AC Milan–Arsenal (tv: RTL II), Dortmund–Salzburg (tv: Digisport 2), CSZKA Moszkva–Lyon (tv: Digisport 3), Atético Madrid–Lokomotiv Moszkva (tv: Digisport 1), mind 19.00, Sporting CP–Plzen, Olympique Marseille–Athletic Bilbao (tv: Digisport 3), RB Leipzig–Zenit (tv: Digisport 2), Lazio–Dinamo Kijev (tv: Digisport 1), mind 21.05. A visszavágókat a jövő héten rendezik.
(BF)

Reklám