Ma este a Real Madrid harcba száll egy újabb nemzetközi kupáért: a klubvilágbajnokság elődöntőjében a helyi csapattal, az al-Dzsazírával játszik Abu-Dzabiban. Az már eldőlt, amennyiben a Real bejut a szombati fináléba, a tegnap a mexikói Pachucát legyőző brazil Gremióval találkozik majd.
Már kétszer is megnyerte a klubvilágbajnokságot a Real Madrid, 2014-ben, Marokkóban az argentin San Lorenzót, tavaly, Japánban a Kasima Antlerst legyőzve. Az idén már az elődöntőben összeakad a rendező ország csapatával, az al-Dzsazírával. Zinedine Zidane nem egészen két év alatt eddig hét trófeát nyert meg edzőként a „fehérekkel”, a nyolcadik megszerzésével egyrészt elhagyná a vele eddig holtversenyben álló Vicente Del Bosquét, másrészt utolérné a klub örökranglistájának második helyezettjét, Luis Molownyt. Az éllovas Miguel Munoz a maga 14 címével még messze van…
A klubvilágbajnokság megnyeréséhez vezető úton az első lépést ma este a világ harmadik leggazdagabb emberének tizenegye ellen kell megtennie. Az al-Dzsazíra tulajdonosa, Manszur bin Zajed bin Szultan al-Nahjan, akiről a madridi Marca azt írta, hogy „egyike a világ három leggazdagabb emberének”, ugyanakkor a 23 milliárd dolláros vagyona a Forbes listáján nagyjából a huszonötödik helyre elég – alkalmasint mindegy is, azon a listán még a negyedszázadiknak sem lehet rossz lenni. Manszur al-Nahjan sejk az uralkodói család tagja az emírségekben, az államelnök Kalifa bin Zajed bin Szultan al-Nahjan féltestvére. Kiváló üzletember, akinek három „mániája” van: az űrturizmus (32 százalékos tulajdonosa a Virgin Galactic nevű cégnek, amely azt tervezi, hogy hamarosan turistákat röptet az űrbe), a lovas sport és a futball. Nem egészen tíz évvel ezelőtt ő vásárolta meg a Manchester Cityt, az ő pénzéből indult el a klub az úton, amelyen ismét Európa legjobbjai közé jutott. Amúgy jellemző Manszur al-Nahjan sejk üzleti érzékére és sikereire, hogy két éve eladta a City részvényeinek 13 százalékát – mégpedig pontosan azon a 265 millió fontos áron, amelyen 2008-ban az egész klubot megvette. Azóta érdekeltséget szerzett a New York City FC-ben, és hát tulajdonosa az al-Dzsazíra klubnak, amely a rendező jogán játszhat az idén a klubvilágbajnokságon. (Abban, hogy 2009 és 2010 után az idén és jövőre is az Arab Emírségekben rendezik a tornát, Manszur al-Nahjan sejknek van elévülhetetlen érdeme.) Csapatából két nevet érdemes kiemelni: az egyik a francia Lassana Diarra, aki 2009 és 2012 között éppen a Real játékosa volt, a másik Henk ten Cate, a holland edző, aki a kilencvenes évek végén az MTK-val megnyerte itthon a Magyar Kupát.
Klubvilágbajnokság. Az 5. helyért: Urawa Red Diamonds–Wydad Casablanca 3–2. Elődöntő: Gremio–Pachuca, hosszabbítás után 1–0. A mai párosítás: Real Madrid–al-Dzsazíra (tv: M4, 18.00)



