Nem szeretnék manapság világ- vagy olimpiai bajnok atléta lenni
Mert micsoda teher lenne, ha példál megnyerném a kalapácsvetést a pénteken kezdődő dohai világbajnokságon, aztán utána tíz évig izgulhatnék, hogy az utólagos ellenőrzéskor nem derül-e ki, hogy doppingoltam. Pedig egy riválissal kevesebb indul a vb-n, mert a Nemzetközi Atlétikai Szövetség dopping- és korrupcióellenes küzdelemért felelős testülete (AIU) ideiglenesen felfüggesztette a tádzsik Dilsod Nazarov versenyzési jogát. Micsoda hős lett hazájában az atléta, aki három éve a riói olimpián megnyerte a kalapácsvetést, ezzel az 1991 óta függetelen Tádzsikisztán első olimpiai bajnoka lett. A nyolcmillós közép-ázsiai ország jutalmakkal halmozta el, és megválasztották a Tádzsik Atlétikai Szövetség elnökének is. A 37 éves Nazarov idén megnyerte az Ázsia-bajnokságot Dohában, ahol viszont már csak mint a szövetség elnöke vehet részt a világbajnokságon. Mert a tádzsik dobónak a 2011-es tegui világbajnokságon levett mintájának újraelemzésekor a turinabol nevű szteroid nyomait mutatták ki. Kérdéses, vagy inkább gyanús, hogy ez miért nyolc év után derült ki, és miért éppen a vb előtt hozták nyilvánosságra. De nemcsak Nazarov készült hiába a vb-re, a doppingellenes szabályok megsértése miatt nem indulhat a kenyaiak két legjobb 5000 méteres futója, Michael Kibet és Daniel Simiyu sem, akik valószínűleg nem feledékenység miatt mulasztottak el a vb előtti időszakban négy ellenőrzést. Kibeték így nem lehetnek világbajnokok, viszont nem kell tíz évig izgulniuk azért, hogy megtarthatják-e a pénzdíjakat és a vb-érmeket.



