Két olyan csapat találkozik a Bajnokok Ligája szombat esti (20.45 óra, tv: Sport1, Digisport1) döntőjében, amely már hétszer bejutott a fináléba, ám míg a Barcelona négyszer, a Juventus csak kétszer szerezte meg az európai klubfutball legrangosabb trófeáját. Papíron most is a katalánok az esélyesebbek.

Kevés olyan meccs van egy profi futballista életében, amikor a legkevésbé az számít, mennyi pénzt kap a győzelemért. A többség a végső sikerért még a jutalomról is hajlandó lenne lemondani, vagy netán akár még fizetne is érte. A Bajnokok Ligája-döntő ilyen. Egészen biztos, hogy nem az fogja motiválni ma este a berlini Olimpiai Stadionban Messiéket vagy Tevezéket, hogy a győztes csapat 10,5 millió eurót (3,26 milliárd forint) kap az UEFA-tól, és a vesztes sem jár rosszul az ezüstért járó 6,5 millió euróval, azaz kétmilliárd forinttal. (Persze mindkét klub jóval többet kap ennél a szezonvégi elszámolás után az európai szövetségtől a BL-sorozatban elért eredményei után.) A meccs előtti statisztikákat böngészve a számok arról árulkodnak, hogy jobban áll a Barcelona, hiszen a tizennyolcadik európai kupadöntőjére készül, míg a Juventus a tizenötödiket várja. A Barca tizenegy, a Juve hat győzelemnél tart. Mindkét csapat hétszer jutott a BEK vagy BL döntőjébe, ám míg a spanyolok négyszer, az olaszok kétszer nyertek. Az erőviszonyokat tekintve mindenképpen a Barcelona a döntő esélyese, de azért előre még szóban sem illik odaadni neki a serleget. A Lionel Messi, Luís Suárez, Neymar trió ebben a szezonban eddig 120 gólt szerzett összesen, és ez világcsúcs. Ráadásul amennyiben szombaton gólt szerez, Lionel Messi lesz az első olyan futballista, aki három Bajnokok Ligája-döntőben a kapuba talált.
A Barcában egy embernek azonban még a győzelem esetén is kissé keserű lesz szájíze a meccs után: ha Xavier Hernándezt, ismertebb nevén Xavit pályára küldik, akkor utolsó mérkőzését játssza a Barcelonában. Ami egy klubnál elérhető, azt a 35 éves Xavi elérte. Mindent megnyert, és most a nyártól a katari al-Szaddhoz szerződik. „Hihetetlen lenne BL-győzelemmel búcsúzni ettől a fantasztikus klubtól – mondta a középpályás. – A vágyam ezt a trófeát elhódítani, amellyel mindannyian szeretnénk pontot tegyünk egy különleges szezon végére.”
A nagy barát csapattárs, Andrés Iniesta így fogalmazott: „Számomra Xavi az első számú futballista. Szerencsés vagyok, hogy az oldalán játszhattam, és a barátja lehetek, számomra ez kiváltság. Tökéletes búcsúajándék lenne a részünkről, ha azzal a képpel zárulna le barcelonai pályafutása, hogy magasba emeli a BL-serleget. Bár ez sokkal nehezebb feladat lesz, mint azt bárki is gondolná. Nagyon nehéz lesz legyőzni a Juventust, nem tartjuk magunkat egyértelmű esélyesnek.”
Ugyanakkor az, hogy annyian biztosak a Barca sikerében, komoly erőt adhat a Juventus játékosainak. „Az edzőnk, Massimiliano Allegri megértette velünk, hogy nem ragaszkodhatunk egyetlen formációhoz. Van a keretünkben elég minőségi futballista ahhoz, hogy egyetlen mérkőzésen belül több arcunkat is megmutassuk” – foglalta össze a torinói Claudio Marchisio a Juve idei remek szereplésének titkát. Bár az is igaz: a kiváló védő, Giorgio Chiellini váratlan sérülése némileg megnehezítheti szombat este az olaszok gyors arculatváltását.



