Ukrán drónok támadták meg augusztus 13-ra virradó éjszaka a Gazprom Nyeftyjehim Szalavat olajfinomító és petrolkémiai komplexumot Baskíriában – írta az RBK-Ukrajina az ukrán vezérkar és a pilóta nélküli rendszerek erőinek közlése alapján. A támadás helyszíne mintegy 1300 kilométerre fekszik az ukrán államhatártól.
Az ukrán vezérkar szerint a műveletben a pilóta nélküli rendszerek 1. önálló központjának kezelői és más ukrán alakulatok vettek részt. A Szalavat városában található üzem területén a csapás után tűz ütött ki. A helyi orosz hatóságok korábban drónok roncsainak lezuhanásáról számoltak be.
A Gazprom Nyeftyjehim Szalavat Oroszország egyik legnagyobb olajfinomító és petrolkémiai komplexuma, amely évente akár tízmillió tonna szénhidrogén-alapanyag feldolgozására képes. Egyebek mellett benzint, dízelüzemanyagot, fűtőolajat, bitument és különböző polimereket állít elő. Az ukrán fél szerint az üzem az orosz hadsereg ellátásában is részt vesz.
A létesítményt korábban is érték dróntámadások: 2025 szeptemberében, majd 2026. július 14-én is célponttá vált. A júliusi csapás után tűz keletkezett, és leállították az olajfeldolgozást.







