Az LMP a "környezetellenes" adópolitika korrekcióját követeli

A napelemek mellett, a szélerőművek és a hőszivattyúk fő alkatrészeire is termékdíjat vetnek ki

Montázs
  • 2015.01.19. - 13:26

Az LMP szerint a "kirívóan környezetellenes" adópolitika azonnal korrekcióra szorul. A napelemek szélerőművekre és a hőszivattyúkra is termékdíjat vet ki a kormány, ezért az ellenzéki párt egyúttal azt is javasolja, hogy a versenysemlegesség jegyében az atomerőmű-alkatrészekre is vessenek ki zöldadót.

Szél Bernadett, az LMP társelnöke által jegyzett, az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményben az olvasható: nemcsak a napelemekre vetett ki büntetőadót az Orbán-kabinet, hanem a szélerőművekre és a hőszivattyúkra is, vagyis már az összes korszerű zöldenergia-alkalmazás termékdíjköteles.

"Az új adótörvények nyomán egyetlen háztartás sem mentesül a büntetőadó alól, ha környezetkímélő megoldásokkal szeretne energiát termelni" - fogalmazott Szél Bernadett.

Az ellenzéki párt szerint ugyanakkor létezik egy olyan energiatermelési mód, amelyet a kormány "elfelejtett" megadóztatni: a nukleáris létesítményeknél a majdani lebontás és ártalmatlanítás költségeit jelenleg a lakosság fizeti meg az áramárban, a kiégett fűtőelemek végleges tárolására pedig sem elképzelés, sem forrás nincs.

Az LMP ezért újabb módosító javaslatokat nyújt be, egyrészt a hőszivattyúk adójának eltörlésére, másrészt az atomerőművi berendezések esetében az ártalmatlanítás teljes költségét fedező termékdíj bevezetéséért - olvasható a közleményben, amelyben megjegyzik, ha "ezt leszavazzák, az maga lesz a beismerés: azért sarcolják meg a megújulókat, hogy az orosz atomerőmű-építésnek tisztességtelen versenyelőnyt biztosítsanak".

Reklám